Voltaire İletişim Ağı

Pakistan bir Hintli ajanı yakaladı

+

Enformasyon Bakanı Pervez Raşid ve Silahlı Kuvvetler sözcüsü Asım Bajva, 29 Mart 2016’da düzenledikleri ortak basın toplantısında, ülkede ciddi casusluk olaylarına karışan Hint Donanmasından bir subayı yakaladığını açıkladılar.

Yaptığı itirafa göre, Kulbuşhan Yadav daha önce İran’da görev almış, ardından 2003 yılından itibaren Pakistan’da Hindistan’ın dış istihbarat kurumu R&W (Research and Analysis Wing) kurumu için çalışmaya başlamış. Teşkilatın 2 numaralı ismi olan Amit Kumar Gupta adlı subayın doğrudan talimat aldığı iddia edilmektedir. Görevi Beluc ayrılıkçı hareketini geliştirmekti.

Hindistan, Pakistan’ın iddialarını hemen reddetti.

Pakistan’ın Hindistan’daki Müslüman ayrılıkçı hareketlerine müdahil olmasına ilişkin birçok belge olmakla birlikte, Hindistanlıların buna karşı misillemelerine ilişkin bugüne kadar ilk kez bilgi alıyoruz. Hindistan’ın temel kaygısı, Çin Deniz Kuvvetlerinin Pakistan’a limanlar tesis etmesini engellemektir ve 2004 yılında Beluc savaşlarını yeniden başlatması bu yüzdendir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.