Soldan sağa İsveç Hükümetindeki Türkiye kökenli Konut Bakanı (Yeşiller) Mehmet Kaplan, İsveç Türk Federasyonu Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani. Masanın diğer ucunda, İsveç Ülkü Ocakları Başkanı İlhan Şentürk.

İsveç’teki otuz Türk derneğinin oluşturduğu federasyonun Başkan Yardımcısı Barbaros Leylani, 9 Nisan 2016’da Yukarı Karabağ’daki çatışmalar sonrasında Azerilere destek için düzenlenen bir gösteri sırasında taraftarlarını Ermenileri katletme çağrısında bulundu.

Aşağıdaki Türkçe video görüntüsünde, Türkleri uyanmaya çağırıyor ve göstericilere « Ermeni köpeklerine ölüm ! » diye slogan attırıyor.

Söz konusu görüntü, dördüncü televizyon kanalı TV4 Nyheterna tarafından yayınlanınca kamuoyunda büyük tepki yarattı ve halk Leylani’yi istifaya çağırdı.

Öte yandan, 13 Nisan tarihinde, Konut Bakanı (Yeşiller) Mehmet Kaplan’ı, İsveç Ülkü Ocakları yöneticisi Barbaros Leylani ile birlikte yemek yerken gösteren bir fotoğraf yayınlandı (yukarıda).

Basının sorularını yanıtlayan Bakan, Türklerin düzenlediği bir kutlamaya Yeşiller’i temsilen katıldığını ve İlhan Şentürk’ün orada bulunduğunu fark etmediğini ve onun Ülkü Ocakları yöneticiliğinden haberi olmadığını belirtse de, Altonbladet gazetesi bunun doğru olmadığını ve Kaplan ve Şentürk’ün uzun yıllardan beri tanıştığını ortaya koydu.

Mayıs 2010 tarihinde Mehmet Kaplan İHH’nın Gazze’lilere destek için düzenlediği « Özgürlük Filosu » operasyonuna katılmıştı. İHH, Müslüman Kardeşlerin denetiminde bir Türk insani yardım kuruluşu. BM Güvenlik Konseyine teslim edilen iki Rus istihbarat raporu, İHH’nın Suriye ve Irak’taki El Kaide ve IŞİD cihatçılarına yönelik yoğun silah naklinde örtü olarak kullanılıyor.

« Ülkü Ocakları » NATO’ya bağlı gladio’nun Türk üstünlükçü laik bir örgütüdür. 1981 yılında, bu örgütün 2 numaralı elemanı Mehmet Ali Ağca, Kardinal Casaroli’nin Ostpolitik’ine son vermek için Papa II. Jean-Paul’ü öldürmeye kalkışmıştı.

Türk üstünlükçü ve İslamcı bir oluşum olan Milli Görüş’ün eski yöneticisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk ırkının üstünlüğünü öven ve Hıristiyan Pontus Rumlarının ve Ermenilerin soykırımlarını inkar eden ateşli açıklamalarını birkaç aydan beri sıklaştırmaktadır. Nisan 2016’da, HDP’ye (azınlıkların partisi) destek veren 5 milyon Türk’ü ve eski müttefiki Fethullah Gülen’i destekleyen 1 milyon Sünni’yi vatandaşlıktan çıkarma niyetini halka açıkladı.

Çeviri
Murat Özdemir