ABD Kara Kuvvetleri, Rus mevkidaşlarının yeni silahlarını ve yeni taktiğini incelemek için özel bir komisyon oluşturdu.

İki yıldan beri, Rus Ordusu, önce ABD silahlı kuvvetleriyle temaslarında [1], daha sonra da Eylül 2015’den beri, hem Suriye’de, hem de Ukrayna’da muharebe içerisinde denediği yeni silahlara sahiptir. Bu silahların kullanımıyla birlikte yeni savaş taktikleri ortaya çıkmaktadır. Her iki operasyon sahnesinde, Rus askerleri ya da danışmanları, ABD’li mevkidaşlarından çok daha iyi sonuçlar elde ettiler [2].

Dolayısıyla da Kara Kuvvetleri yeni nesil Rus taktiğini incelemeleri için, General Herbert R. McMaster yönetiminde bir araştırma ekibi oluşturdu. Daha şimdiden Suriye ve Ukrayna’ya birçok görevli gönderildi.

İlk gösterisinden iki yıl sonra, Rus Hava Kuvvetleri USS Donald Cook gemisinin komuta kontrol bilgisayar sistemini devre dışı bırakmayı başardı. Bir Sukhoi uçağı ve bir helikopter böylelikle mürettebatla dalga geçmek için gemiye tehlikesiz bir şekilde yaklaşmayı başardılar. Beyaz Saray sözcüsü yapmacık tavırlarla yapılanları sorumsuzluk olarak niteledi ve ülkesinin kendi iradesiyle Rus uçaklarını düşürmekten kaçındığını belirtti.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Qu’est-ce qui a tant effrayé l’USS Donald Cook en Mer Noire ? », Réseau Voltaire, 14 Eylül 2014.

[2« L’armée russe affirme sa supériorité en guerre conventionnelle », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 19 Ekim 2015.