Amerykańska armia powołała komisję ad-hoc, która ma rozpracować nową broń oraz nowe taktyki rosyjskich kolegów.

Rosyjska armia od dwóch lat posiada nową broń, którą wypróbowano najpierw na amerykańskim wojsku [1], a później we wrześniu 2015 roku w walkach zarówno na terenie Syrii, jak i Ukrainy. Broń ta umożliwia zastosowanie nowych taktyk walki. W operacjach wojskowych w Syrii oraz na Ukrainie rosyjscy wojskowi i doradcy osiągnęli dużo lepsze wyniki niż ich amerykańscy koledzy [2].

Armia USA utworzyła z tego powodu grupę zadaniową pod kierownictwem generała Herberta R. McMastera do rozpracowania rosyjskiej taktyki nowej generacji. W związku z tym wiele misji wysłano już do Syrii i na Ukrainę.

Dwa lata po pierwszej demonstracji umiejętności rosyjskiemu lotnictwu udało się wyłączyć system komputerowy dot. rozkazów i kontroli na amerykańskim okręcie USS Donald Cook. Myśliwiec Suchoi i helikopter, nie narażając się na niebezpieczeństwo, mogły się zbliżyć do tego okrętu na tyle, aby ośmieszyć jego załogę. Rzecznik prasowy Białego Domu sugerował, że ta akcja była nieodpowiedzialna oraz zapewnił, że jego państwo celowo nie zestrzeliło rosyjskich samolotów.

Tłumaczenie
Mira

[1Co przestraszyło USS Donalda Cooka na Morzu Czarnym?”, Tłumaczenie Mira, Sieć Voltaire, 25 września 2014.

[2« L’armée russe affirme sa supériorité en guerre conventionnelle », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 19 octobre 2015.