Sieć Voltaire

Chińska flota handlowa będzie pływać po Oceanie Arktycznym

+

Chińska Republika Ludowa opublikowała 356 stronicowy katalog dla swojej floty handlowej, opisujący korzystanie z Oceanu Arktycznego. Przechodzący tamtędy szlak handlowy jest mniej więcej o jedną trzecią krótszy niż ten, który prowadzi przez Kanał Panamski.

Ocieplenie klimatu spowodowało, że pływanie szlakami przechodzącymi przez Arktykę jest możliwe przez kilka miesięcy w roku. Kanadyjski statek handlowy Nunavik (zdjęcie) jest jedynym, który do tej pory samodzelnie przepłynął północno-zachodnią trasę.

Kanada uważa, że ten przejazd znajduje się na jej wodach terytorialnych; jednak wiele innych państw postrzega go jako odcinek wód międzynarodowych. Chiny do tej pory nie wyraziły opinii na ten temat.

Już od trzech lat Chiny korzystają z nowych szlaków morskich przebiegających wzdłóż Syberii.

China charting a new course”, Peng Yining, China Daily, April 20, 2016.

Tłumaczenie
Mira

Ten artykuł jest objęty licencją Creative Commons.

Artykuły Réseau Voltaire możesz dowolnie powielać pod warunkiem, że podasz źródło, nie zmienisz artykułu i nie wykorzystasz ich do celów komercyjnych (licencja CC BY-NC-ND).

Pomoc dla sieci

Korzystasz ze strony z artykułami o wysokiej jakości, które pomagają Tobie w polepszeniu zrozumienia świata. Potrzebujemy Twojej pomocy, aby móc kontynuować naszą pracę.
Pomóż nam darowizną.

Jak wziąść udział w sieci Voltaire ?

Wszyscy współpracownicy Réseau Voltaire są wolontariuszami.
- Tłumacze na poziomie zawodowym : możesz dla nas tłumaczyć.