20 Haziran 2012

Mısır Arap Cumhuriyeti
Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu
Genel Sekreterliği

Bismillahirrahmanirrahim,

Ekselansları Mareşal Muhammed Hüseyin Tantavi
Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi Başkanı

Selamlar,

Bu metin, dün, 30 Haziran 2012 tarihinde, Savunma Bakanlığı Hukuki ve Anayasal İşlerden Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi üyesi General Memduh Şahin eliyle tarafımıza ulaşan, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu danışmanlarına, müdürüne, üyelerine ve sekreterine sözlü talebinize cevaben yazılmıştır.

Seçim Kurulumuz ekselanslarını aşağıdaki hususlar konusunda bilgilendirmekten onur duyar:

1- Sokak gösterilerinin yaygınlaşmasını gerekçe göstererek Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının açıklanmasını geciktirmek (belirsiz bir süre için) imkansızdır.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu Başkanı ve tüm üyeleri olarak, bunun için yasaları çiğnemek ve Doktor Muhammed Mursi’yi Mısır’ın Cumhurbaşkanı olarak ilan etmek pahasına olsun, adaleti yerine getirip, ülkemiz ve yurttaşlarımızın yararına bir karar alma gereği olduğunu düşünüyoruz. Eğer General Ahmet Şefik’in seçildiğini açıklarsak ülkemiz kana boğulacaktır ve bu durumu engellemek için bunu yapmak zorundayız.

2- Ayrıca, biz, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu Başkanı ve tüm üyeleri olarak, yurt içinden ve yurt dışından bize yönelik yapılan tüm baskıları kınıyor ve Mısır ve uluslararası kamuoyuna seçim sürecinin bütününü şaibeli hale getiren hileleri, yönlendirmeleri ve sahtekarlıkları açıklamak gerekeceğini belirtiyoruz.

Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu Başkanı ve tüm üyeleri olarak, bize ve ailelerimize yönelik yapılan ölüm tehditlerini kınıyoruz.

İkinci maddede anılan hususu, Ekselanslarının birinci maddedeki önerimizi reddetmesi durumu için dile getiriyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulu Sekreteri
Hatem Bagato

Çeviri
Osman Soysal

2013’da ortaya çıkan bu belge, Müslüman Kardeşler’in yoğun baskısı altında kalan Cumhurbaşkanlığı Seçim Kurulunun, yurttaşların kullandığı oyu temel alarak değil ama iç savaşı önlemek için Muhammed Mursi’yi seçimin galibi olarak ilan ettiğini kanıtlıyor.