Voltaire İletişim Ağı
« Gözlerimizin önünde »

Ukrayna ve Türkiye, Rusya’ya karşı bir Uluslararası İslam Tugayı kuruyorlar

ABD ve İran Ortadoğu’da barış için anlaşma imzalarken, Türkiye ve Ukrayna Suriye ve Irak’taki cihatçılar için bir çıkış noktası buldular: Kırım’da Rusya’ya karşı savaşmak.

| Şam (Suriye)
+

Ilk yayınlanan: 12 Ağustos 2015

Tatarlar, Rusya’da Tataristan ve sayılarının 250 000 olduğu Kırım’da ve daha da kalabalık halde, sayılarının 5 milyon olduğu Türkiye’de yaşamaktadırlar.

Öte yandan, İkinci Dünya Savaşı boyunca, Kırım Tatarları tercihlerini faşizmden yana yaptılar ve Ruslara karşı Nazi birliklerini desteklediler. Tatarlar, Ostministerium içerisinde Gerhart von Mende’nin komutası altına verildiler. Bunun sonucunda da Stalin hükümeti tarafından geniş çaplı bir sürgüne tabi tutuldular ve Sovyetler Birliği içerisine farklı bölgelere dağıtıldılar. Yıllar süren sürgünden sonra Kırım’a dönmelerine izin verildi.

İkinci Dünya Savaşı sonunda CİA, Reich hesabına çalışan ve kaçmayı başaran Müslümanlara el attı. Bunlar, Radio Liberty aracılığıyla propaganda yapan AmComLib yani Armerican Committee for the Liberation of the Peoples of Russia bünyesine dahil edildiler. Daha sonra bu radyo istasyonu Radio Free Europe ile birleşti.

JPEG - 31.2 kb

Soğuk savaş süresince CİA, Sovyetler Birliğinin ekonomisini sabote etmek için birçok Tatar ajan kullandı. 50’li yıllarda, operasyona geri üs görevi görmesi için Almanya’da bir cami inşa ettirdi. Ardından bu caminin yönetimini Sait Ramazan ve Müslüman Kardeşler’e emanet etti.

Bu olay, Ian Johnson’un Münih’te bir cami başlıklı araştırmasına da konu olmuştur [1].

JPEG - 24.3 kb

60’lı yıllarda, Sovyet karşıtı Tatarlar, Türkçe ismiyle Mustafa Abdülcemil Cemiloğlu olarak bilinen, Mustafa Cemilev’in çevresinde, Kırım Tatarları Gençlik Birliği saflarında bir araya geldiler. Cemilev, 1969 yılında Andrey Saharov’un grubuna katıldı ki bu da onun şiddete karşı biri olarak tanınmasına neden oldu. CİA ile olan bağlarından ötürü yedi kez mahkum olan Cemilev, toplamda 10 yıl hapiste kalmış, ardından da Mihail Gorbaçev tarafından Kırım’a geri dönmesine izin verilmiştir.

2004 yılında, Gene Sharp’ın tavsiyeleriyle CİA tarafından örgütlenen « Turuncu Devrime » katılır. Ukrayna Parlamentosunda Tatarları temsilen milletvekili olur.

8 Mayıs 2007’de, Nazi yenilgisinin yıldönümünde, Cemilev’un örgütü, CİA tarafından Ternopol’de (Ukrayna’nın batısı) toplanan, Anti-emperyalist Cephenin kuruluş kongresine katılır. Avrupa’daki bütün Nazi ve İslamcı örgütler de bu kongrede hazır bulunur. Kafkasya Emiri ve İçkerya İslam Emirliği (Çeçenistan) Başkanı Doku Umarov Ternopol’e gidemez ama gönderdiği destek ve kutlama mesajı kongrede okunur. Cephe başkan olarak, darbe sırasında kilit rol oynayacak ve Ukrayna Ulusal Güvenlik Konseyi Yardımcı Sekreteri olacak olan Nazi Dimitro Yaroş’u seçer.

Mustafa Cemilev, 2013 yılında Ermeni soykırımının tanınmasına karşı bir kampanya yürütür ve Türkiye’nin saygınlığını yitirmesine yol açacak bir adım atılması halinde devlete karşı ağır misillemede bulunacağı tehdidinde bulunur.

2013 sonu 2014 başı arasındaki Maidan darbesi sırasında darbeci hükümeti destekler. Suriye’ye cihat için giden genç Tatarlar, Türk istihbaratı eliyle Nazi gruplarına destek olarak meydanda düzeni sağlamak üzere acilen Kiev’e getirilirler.

Yuliya Timoşenko’nun oluşturduğu bloğa katılır ve Kırım’ın Rusya Federasyonuna bağlanması için düzenlenen referanduma karşı çıkar. Referanduma boykot çağrısında bulunmak üzere Ankara’da Ahmet Davutoğlu ile birlikte bir basın toplantısı düzenler.

14 Mart’ta, NATO’nun Brüksel’deki merkezinde Atlantik Konseyi tarafından kabul edilir.

JPEG - 25.6 kb

3 Haziran 2014’te, Başkan Obama’nın Polonya ziyareti dolayısıyla, Polonya Hükümeti kendisine 1 milyon Euro değerindeki Solidarność Ödülünü verir. Ödül törenine Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Komorosvki, John Kerry, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Türk Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katılır.

JPEG - 35.7 kb

1 Ağustos 2015 tarihinde, Ankara’da Dünya Kırım Tatarları Kongresine başkanlık yapar. Yanında Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Kimkin ve Türk Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bulunmaktadır.

JPEG - 42.7 kb

Toplantıya yaklaşık 200 örgütü temsilen 700’den fazla kişi katılır.

Mustafa Cemilev Kongre sonunda, Kırım’ın geri alınması için bir Uluslararası Müslüman Tugayının kuruluşunu duyurur. Tugayın merkezi, Kırım’ın sürgündeki geçici hükümetinin bulunduğu Kherson’da olacak ve Tataristan ve Çeçenistan (Rusya) Özbekistan, Azerbaycan ve Mesheti (Gürcistan) bölgesinden gelen gönüllülerin katılımından oluşacaktır.

Son olarak Cemilev ve yardımcısı Rıfat Abdurrahmanoviç Çubarov –Türkçe Rıfat Abdurrahmanoğlu Çubarov- Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildiler.

JPEG - 43.7 kb
JPEG - 52 kb

Recep Tayyip Erdoğan’ın bu Tugaya halen IŞİD adına savaşan savaşçıları mı yoksa yeni gelenleri mi gönderme niyetinde olduğunu tarih henüz bize söylemiyor. Ama kesin olan bir şey var ki, bu Uluslararası Tugay, Kırım Tatarlarının haklarını korumak için değil ama bu sağlam olmayan gerekçeyle Rusya’ya saldırmak için oluşturulmuştur.

Böylece Erdoğan’ın, her zamankinden daha güçlü bir şekilde uluslararası terörizmin süpervizörü olduğu bir kez daha doğrulanıyor.

Çeviri
Murat Özdemir

[1] CİA’ya ait belgeler Wilson Center sitesinden indirilebilir.

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı