Voltaire İletişim Ağı

Puntland’daki IŞİD kampı

+

IŞİD’in yayınladığı bir video görüntüsü, Puntland’da, IŞİD saflarından ayrıldığı için iki yıl önce aynı örgüt tarafından öldürülen, el Şebab örgütünün eski subaylarından birini adı olan « Komutan Şeyh Ebu Numan » adında bir eğitim kampı kurulduğunu duyuruyor.

Tümüyle ayrı bir devlet olduğunu iddia etmeyen Puntland, devletten ayrılan ve bağımsız bir hükümete sahip bir Somali eyaletidir. Aslında söz konusu olan, ABD’nin Bab el-Mandeb boğazından Çin ve Rus gemilerinin geçişini engellemesi için yüreklendirdiği ve Çin ve Rusya ticaret gemilerini korumak için savaş gemilerini gönderince kendi kaderine terk ettiği bir korsan Devlettir [1] –CİA, karşı yakadaki Yemen’de bulunan Mukalla İslam Emirliğinin bir benzerini yeniden kurmaktadır [2].

Bu yönetim boşluğu olan topraklara yerleşen IŞİD’in Puntland tarafından desteklenip desteklenmediğine ilişkin şimdiden bir şey söylemek için henüz çok erkendir. Öte yandan bu varsayım olasıdır, el-Şebab Somali ve Puntland’a karşı mücadelelerinde Eritre ve Somaliland tarafından desteklenmektedir.

[1] « Pirates, corsaires et flibustiers du XXIe siècle », yazan Thierry Meyssan, Оdnako (Rusya), Voltaire İletişim Ağı, 25 Haziran 2010.

[2] « El Kaide Mukalla İslam Emirliğini kurdu », Voltaire İletişim Ağı, Tercüme Osman Soysal, 8 Nisan 2016.

Çeviri
Osman Soysal

[1] « Pirates, corsaires et flibustiers du XXIe siècle », par Thierry Meyssan, Оdnako (Russie) , Réseau Voltaire, 25 juin 2010.

[2] “El Kaide Mukalla İslam Emirliği’ni kurdu”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 11 Nisan 2016.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.