Voltaire İletişim Ağı

Suriye : savaşı nasıl sınırlandırmalı

Suriye Arap Ordusu, cihatçıları her mağlup edişinde ülkeye binlerce yeni savaşçı gelmektedir. Bu savaşın dışarıdan beslendiği ve ölmeye asker gönderildikçe de süreceği iyi bilinmelidir. Bunun sonucu olarak bu savaşın hâlâ devam etmesine neden olan dış nedenleri anlamak gerekir. Ancak ve ancak bu şekilde hayatları kurtaran bir strateji geliştirilebilir.

| Şam (Suriye)
+
JPEG - 49.4 kb
Eski ‘’İpek Yolu’’ İran’ı, boydan boya aşıp, Palmira’dan geçerek Suriye kıyısına bağlamaktadır. Coğrafi açıdan, çölün içinden başka büyük bağlantı yolları açmak mümkün değildir. Sonuç olarak Palmira, Suriye’deki savaşın kilit noktasıdır. DAEŞ tarafından bir yıl işgal edildikten sonra Suriye Arap Ordusu’nun geri aldığı Palmira kenti, teröre karşı kazanılan zaferi kutlamak amacıyla kısa süre önce Suriye ve Rusya’daki televizyonlardan yayınlanan iki konsere ev sahipliği yaptı.

Suriye beş yılı aşkın süredir savaş halindedir. Savaşı destekleyenler başta bunu ‘’Arap baharlarının’’ yayılmasıyla açıklıyordu. Fakat bugün artık kimse aynı tutumu sürdürmüyor. Elbette ; çünkü ‘’baharlar’’dan sonra hükümetler devrildi. Bu olaylar demokratik istekten öte, Müslüman Kardeşler yararına laik rejimlerin taktik değişikliğinden başka bir şey değildir.

Artık Suriye ’baharı’’nın başka güçler tarafından saptırıldığı, ‘’devrimin’’ – ki hiç meydana gelmedi – gerçek cihatçılar tarafından parçalanıp bitirildiği ileri sürülmektedir.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in belirttiği gibi, ilk bakışta, Batılılar ve Körfez ülkelerinin tutumu birbiriyle uyumlu değildi. Savaş meydanında hem cihatçılarla hem de Cumhuriyetle savaşmak ve üçüncü bir tarafta yer aldığını öne sürmek imkânsızdır. Oysa savaşın devam için hiç kimse safını açıkça belirlememektedir.

Gerçek şudur ki bu savaş iç mesele değildir. Söz konusu savaş, bölgesel değil küresel bir ortamın meyvesidir. ABD Kongresi 2003’te Syrian Accountability Act ‘ı (Suriye Sorumluluk Yasası) oylayarak savaş ilan ettiğinde, Dick Cheney’in amacı ülkedeki devasa gaz rezervlerini ele geçirmekti. Bugün, ham petrolün ‘’üretim tepe noktası’’nın petrolün sonu anlamına gelmediği ve Washington’ın yakında Meksika Körfezi’nde başka yöntemlerle hidrokarbon işleteceği bilinmektedir

Dolayısıyla ABD’nin stratejik hedefi değişmiştir. Artık amaç, ABD uçak gemilerinin kontrolü altındaki deniz yollarından tamamen ticaret yapmalarını zorlayarak Çin ve Rusya’nın ekonomik ve siyasi gelişimlerini baskı altında tutmaktır.

Devlet Başkanı Şi Cinping 2012’de iktidara gelir gelmez ülkesini bu zorlamadan kurtarma ve Avrupa Birliği’ne doğru iki kıtasal ticaret yolu inşa etme niyetini açıklamıştır. İlk gidişin İpek Yolu’nun eski güzergâhından, ikincisinin ise Rusya üzerinden Almanya’ya kadar uzanacağı belirtilmiştir. Bundan hemen sonra iki savaş patlak vermiştir: Öncelikle, Suriye’deki savaş rejimi değiştirme yerine kaos yaratmayı amaçlamış ancak aynı kaos nedensiz biçimde Ukrayna’da başlamıştır. Daha sonra, Beyaz Rusya Türkiye ve ABD’ye yaklaşmış ve kuzeydeAvrupa’nın ikiye bölünmesinin yol açtığı yarığı genişletmiştir. Böylelikle sonu olmayan iki savaş, söz konusu iki yolun önünü kesmiştir.

İyi haber şudur; kimse Suriye’deki yenilgi karşısında Ukrayna’da bir zaferden bahsedememektedir; zira bu iki savaşın amacı aynıdır Kötü haber ise Çin ve Rusya başka bir bağlantı ekseni inşa etmeyi başaramadıkça iki cephede kaos sürecektir.

O halde, savaşın sürmesini sağlamaları için para alanlarla bir müzakere yapma umudu artık bulunmamaktadır. Pragmatik olmak, başka bir değişle, bu savaşların Washington için ipek yollarını kesme yöntemlerinden başka bir şey olmadığını kabul etmek akıllı bir davranış olacaktır.

Ancak bu noktada yeni çıkarların aydınlatılması ve tüm yerleşim yerlerinin istikrara kavuşturulması mümkün olacaktır.

Çeviri
Seyma Tahan

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı