Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Salame, 28 Nisan 2016’da LBCI’ye verdiği bir mülakatta, ABD’nin Hezbollah International Financing Prevention Act’ın uygulama koşullarını açıkladı [1].

« Önümüzdeki hafta, Lübnan bankalarına ABD yasasının uygulama hükümlerine uygun hareket etmeleri yönünde yeni bir genelge yayınlanacak. Muhabir bankalarla yaptığı alışverişler sayesinde ayakta kalan bankacılık sistemimizi korumak istiyorsak, bu konuda başka bir seçeneğimizin olmadığı kanaatindeyiz (…) » diye açıklamada bulundu.

Lübnan, dört aydan beri, Lübnan direnişini terörist örgüte ve uyuşturucu karteline indirgeyen bir yabancı ülke yasasının sonuçlarına ilişkin birbiriyle çelişkili açıklamalara sahne oluyor.

Öte yandan, Merkez Bankası Başkanı bankaların ABD’deki yasanın gerektirdiklerinin ötesinde hareket etmelerine izin vermeyeceğini de açıkladı. Hizbullah milletvekili ve bakanlarının aylıklarının ödemesine, bu parayı üyesi bulundukları partinin eylemlerini finanse etmede kullanmamaları kaydıyla izin verilecektir.

« Bu yasanın uygulanmasına yönelik somut ilkeler belirlenmiş olup, Hizbullah ile kurumsal olarak ilintili ve OFAC’ın [2] listesinde yer alan isimlerle bağlantılı olan hesapların kapatılması gerekmektedir. Hepsi bu kadar (…) Yönerge aynı zamanda bankaların bir hesabın kapatılması durumunda (ya da yeni bir hesabın açılmasının reddi durumunda), BDL’ye buna ilişkin verdikleri kararın gerekçelerini ve bu hesabın sahibinin kimlik bilgilerini iletmekle yükümlü olduklarının altını çiziyor ».

Öte yandan Merkez Bankası Başkanı Salame, Lübnan’ın OECD’nin vergi cennetlerine ilişkin kara listesinde yer aldığı yönünde Le Monde gazetesinde yer alan suçlamaları yalanladı. Vergi kaçırılmasına değil ama sadece özel yaşamın gizliliğinin korunmasına hizmet ettiği sürece bankacılık sırrının korunduğunu ve Lübnan’ın Kasım 2015’te yasal mevzuatının kabulünden beri bilgi değişimi anlamında uluslararası zorunluluklarını yerine getirdiğinin altını çizdi.

Terörizmin finansmanı konusunda ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Daniel Glazer’in, ABD yasasının uygulaması konusunda denetimlerde bulunmak üzere yakınlarda Lübnan’a gelmesi bekleniyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1Hezbollah International Financing Prevention Act of 2015 (H.R.2297)”, Voltaire Network, 16 Aralık 2015.

[2Office of Foreign Assets