Voltaire İletişim Ağı

Kıbrıs NATO üyeliğine davet ediliyor

+

Washington, Kıbrıs sorununun, yeniden birleşen adanın Atlantik İttifakına üyeliğini de içerecek şekilde çözümü yolunda çaba sarf ediyor. ABD Büyükelçisi Victoria Nuland’ın 19 Nisan’da Lefkoşa’da verdiği mesaj bu yöndeydi.

1974 yılında, Kıbrıs Albaylar Cuntasının baskısından kaçan Yunanlıların sığınağı haline geldiği bir dönemde, Henry Kissinger eşgüdümünde Yunanistan ve Türkiye’nin ortak bir operasyonu, Atina’ya Lefkoşa’da bir darbe girişiminde bulunma ve Ankara’ya ise darbeye karşı çıkma iddiasıyla adanın bir bölümünü askeri olarak işgal etme imkanı verdi. O dönemden beri, Kıbrıs’ın Kuzeyi Türk birliklerince işgal edildi ve burada Türk himayesi altında yeni bir devlet kuruldu. 2004 yılından beri, İsviçre modelinden esinlenerek federal bir yönetim altında adayı yeniden birleşmesi amacıyla barış görüşmeleri yürütülüyor. Aynı yıl Kıbrıs, bir NATO üyesi ülke tarafından işgal ettiği için savunmasını üstlenmemiş olan Avrupa Birliği’ne üye kabul edildi.

Ancak kısa süre içerisinde Nuland planının aslında adadaki Türk birliklerinin bu kez NATO bayrağı altında adada muhafazasını içerdiği anlaşıldı.

Washington’un Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’i, bugüne kadar tarafsız kalmış olan adanın Atlantik ittifakına üye olmasını desteklemeye zorlamak amacıyla şantaj uyguladığı anlaşılıyor.

Anastasiadis’in, Theofanis Philippou ile birlikte, biri New York’ta 2 milyar dolar tutarında olmak üzere bugün birçok davaya konu olan Leonid Lebedev’in işlerini yürütmeye yönelik olarak İmperium adlı şirketi kurduğu iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Anastasiadis öte yandan Rus milyarder ve senatörünün Kıbrıs vatandaşlığına kabul edilmesini de sağladı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.