Türk basınına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nu tasfiye etmeye hazırlanıyor. İki devlet adamı arasındaki anlaşmazlığın Başkanlık rejimine geçiş yolunda Başbakan’ın görevine son verecek anayasa değişikliği konusundan kaynaklandığı sanılıyor.

Davutoğlu’nun AKP içerisindeki etkinliği, 29 Nisan’da bölge teşkilat yöneticilerini atama iradesi elinden alınarak zaten sınırlandırılmıştı.

Davutoğlu’nun yerine geçmek üzere, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım (deniz nakliyatı uzmanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sadakatiyle bilinen) ve damadı Berat Albayrak’ın (Cumhurbaşkanı’nın büyük kızı Esra Erdoğan ile evlenen ve Kasım 2015’te Enerji Bakanlığı’na yerleştirilen) isimleri anılıyor.

Ahmet Davutoğlu, çok sönük kariyere sahip bir üniversite profesörüyken, hızla ateşli konuşmalar yapan popüler bir siyaset adamı haline geliverdi. Siyaset yaşamından tümüyle çekilmesi çok düşük bir olasılık gibi görünüyor. Dolayısıyla bundan böyle AKP içerisinde bir iç muhalefetle karşılaşmamız söz konusu olabilir.

Çeviri
Osman Soysal