Zafer günü dolayısıyla, Rusya Federasyonu ve Suriye Arap Cumhuriyeti, 5 Mayıs 2016 tarihinde Palmira antik kenti kalıntılarında bir senfonik orkestra konseri düzenledi.

Görüntülü konferans yöntemiyle gecede konuşan Devlet Başkanı Putin, Büyük Yurtsever Savaş (yani İkinci Dünya Savaşı) sonunda müttefiklerin Nazizm karşısında ve bugün ise Rusya ve Suriye’nin terörizm karşısında kazandıkları zaferleri selamladı.

Televizyon yayını sırasında Palmira’dan yayınladığı hava görüntüleriyle Batılı ve körfez güçleri tarafından desteklenen teröristlerin yol açtığı hasarların boyutu gözler önüne serildi.

İlk olarak Rus Mariinsky Tiyatrosu Orkestrasının verdiği senfonik konseri, ardından da Suriye Ulusal Senfoni Orkestrası, Mari Orkestrası ve Farah Korosunun verdiği konserler izledi.

İmparatoriçe Zennube’nin « Çöl Kenti » Palmira kenti, Roma emperyalizmine karşı direnişin ve farklı dinler arasındaki işbirliği üzerinde inşa edilen bir medeniyetin tarihsel simgesidir.

5 Mayıs Rusya’da « Zafer Günü » ve 6 Mayıs ise Suriye’de « Şehitleri Anma Günü »dür. Gerçekleştirilen etkinlikler Rus ve Suriye televizyonlarınca yayınlandı.

Çeviri
Osman Soysal