AKP, 22 Mayıs’taki olağanüstü kongresinde Genel Başkan olarak Binali Yıldırım’ı seçecek. İki hafta öncesinde duyurduğumuz gibi, Genel Başkanın kongre sonrasında Başbakanlık görevini üstlenmesi bekleniyor.

Batı basınınca kendini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a adayan kişi olarak sunulan Yıldırım, gerçekte bugünkü mafyamsı sistemin kilit adamlarındandır.

Binali Yıldırım, eskiden Uluslararası Denizcilik Örgütü’nde sorumluluk üstlenmiş bir denizcilik uzmanıdır. Milli Görüş adlı aşırı milliyetçi ve gerici oluşum adına İstanbul Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştırıldı. 1994 yılında İstanbul Belediyesine bağlı İDO Genel Müdürlüğüne getirilen Yıldırım, Belediye Başkanı ve kendi adına geniş çaplı bir yolsuzluk ve rüşvet sistemi kurdu.

O dönemden bugüne Yıldırım Ailesi servet sahibi oldu. Oğlu Erkan ve kızı Bahar Büşra, Derin Denizcilik Taşımacılık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu. Yıldırım Ailesi’nin mülkiyetinde 17 şirket, 28 gemi ve 2 süper yat bulunuyor. Kürt milletvekili Sezgin Tanrıkulu (CHP) meclise verdiği soru önergesinde kısa sürede oluşan bu servetin araştırılmasını talep etti ama meclisin çoğunluğu (AKP) öneriyi reddetti.

Bundan bir ay kadar önce, Türk basınında Erkan Yıldırım’ın Singapur’un en ünlü gazinosunda kumar oynarken çekilmiş fotoğrafları yayınlanmıştı. Genç adam bunun üzerine tuzağa düşürüldüğünü ve poker oynamadığı bilmediğini iddia etmişti.

17-25 Aralık 2013 soruşturması sırasında –ki hükümetin müdahalesiyle durdurulmuştur-, Binali Yıldırım’ın adı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çevresinde oluşturulan mafyamsı « örgütün lideri » olarak anılmıştı. Savcıların tespitlerine göre Yıldırım ülkedeki başlıca şirket yöneticilerine yönelik çeşitli şantaj yöntemlerine başvuruyordu.

Siyasete girmeden önce Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi de İstanbul’da bir çetenin liderliğini yapıyordu.

Çeviri
Murat Özdemir