NATO, Moskova’yı savunma silahları yerleştirme yoluyla buna cevap vermeye zorlayarak, Rusya sınırlarına gittikçe daha çok yeni taarruz silahları konuşlandırıyor. Rusya’nın karadan karaya İskender füze sistemi (NATO kodu SS-26 Stone), Moskova’nın 1 000 km doğusundaki Volkinsk füze fabrikasında üretiliyor. Bu füze, ABD’nin balistik füze kalkanını delmek üzere özel olarak tasarlandı. 500 km menzilli İskender füzesinde, katı yakıtla çalışan bir Soyuz NPO katı mevcut. Kaliningrad’ın iç bölgelerindeki Şernyakovsk’teki 152nci Taktik Füze Tugayı, Redzikovo üssünün 200 km uzağına yerleştirilen ve Polonya’daki Amerikan füze kalkanını etkisiz hale getirme işlevini üstlenecek olan İskender füzelerine sahip.

Romanya’da kurulan füze kalkanı tesisindeki unsurlara karşılık olarak, Rusya tarafından muhtemelen uzun menzilli Tu-22M3 bombardıman uçağı filosuyla birlikte Kırım’a bir İskender füzesi bataryası konuşlandırılacak. Bir İskender füzesi bataryasının fırlatma için hazırlık süresi sadece 4 dakikadır ve kullanılacak taktiğe göre 2 ila 6 dakikalık olası bir aralıkla iki füze çiftinin eşzamanlı fırlatma sayısı belirlenir. İskender füzeleri konvansiyonel (termobarik, kutu içerisinde ya da sığınak avcısı bombalar) ya da nükleer başlıklar taşıyabilirler. Kırım’dan Romanya’nın Karadeniz kıyılarına 378 km mesafe vardır ve İskender füzesinin menzili 500 km’dir.

İskender füzesinin yörüngesi balistik değildir, yoksa 3,8 ila 4,2 ton arasındaki bir ağırlıkla menzili 1 500 km’ye kadar çıkardı. İskender füzesinin seyir uçuşu 7 600 ila 9 300 km/saat hızında, 60 000 metre irtifanın altında, izlediği yolun büyük bir kısmı atmosferin yoğun tabakalarının üzerinde yani 40 000 metrenin üzerinde gerçekleştirmektedir. Bu profil, aynı şekilde anti balistik yeteneği olan MIM-104 Patriot PAC-3 uzun menzilli AA füzelerinin en çok 30 000 ila 35 000 metreye yükselme imkanlarının bulunması dikkate alınarak düzenlenmiştir. Bu füzelerin irtifa tavanı, savaş uçaklarının büyük çoğunluğunun hiçbir zaman 20 000 metre irtifanın üzerine çıkamaması dikkate alınarak oluşturulmuştur. Oysa Romanya Patriot füzelerine sahip değildir ve Deveselu’da kalkan sisteminin bir unsuru olan balistik SM-3 block 1b füzeleri, füzenin üstündeki alıcıların çalışmaya başladığı yükseklik olan 80 000 metrenin altında uçan hiçbir hedefi önleyemez.

İskender Füzesi uçuşunun son aşamasında, Patriot sisteminin önleme alanına girdiğinde, kaçış manevraları gerçekleştiriyor ve poliedrik metal yansıtıcılar biçimindeki 10 adet şaşırtma hedefi fırlatıyor. Hava (AA) savunması çok az zamana sahiptir ve bir İskender füzesi başlığıyla şaşırtma hedeflerini birbirinden ayıramaz. Bir İskender füzesini düşürmek için 11 adet Patriot füzesi fırlatmak gerekir ve bir füze çifti için 22 Patriot’a ihtiyaç vardır. Uçuş profili ve sahip olduğu saptırma donanımı İskender füzesinin düşürülme riskini büyük oranda ortadan kaldırıyor ve dolayısıyla da onu önlemek hemen hemen imkansızdır.

Çeviri
Osman Soysal