Dr.Lukasz Kaminski yönetimindeki Polonya Ulusal Bellek Enstitüsü (Instytut Pamieci Narodowej) ülkenin Kızıl Ordu tarafından kurtarılmasını anmak üzere dikilen 300 anıtı kaldırmak niyetinde olduğunu açıkladı. Söz konusu anıtların, ülkenin Kuzey Batısında ücra bir yerleşimde Sovyet propagandası tarihine yönelik olarak kurulan bir parka aktarılmaları bekleniyor.

Polonya 2013-2014 yılları arasında, özellikle Nazi Partisi Pravy Sektor’un [1] militanlarını eğiterek ve bu konuda Özel Kuvvetler komutanını görevlendirerek [2], Ukrayna’daki rejim değişikliğini örgütleyenlere yardım etti.

Dönemin Polonya Dışişleri Bakanı Grzegorz Schetyna, Auschwitz toplama kampının Kızıl Ordu tarafından değil ama Ukraynalılar tarafından kurtarıldığını açıklamıştı [3].

Varşova Savcılığı, 2015 Ekim’inde, Princeton Üniversitesi Profesörü ABD’li tarihçi Jan T.Gross hakkında, Die Welt’e verdiği bir mülakatta İkinci Dünya Savaşı sırasında « Polonyalıların Almandan daha çok Yahudi öldürdükleri » yolundaki açıklaması nedeniyle bir adli kovuşturma açtı. Profesörün açıklaması Polonya Dışişleri Bakanı tarafından hemen kınandı.

18 Mayıs 2016’da savcılık, NATO tarafından organize edilen tarihin yeniden yazımına karşı kampanya yürüttüğü için, « Rusya ve Çin lehine casusluk yaptığı » iddiasıyla Zmiana Partisi Genel Başkanı Mateusz Piskorski’yi tutuklatıp cezaevine gönderdi [4].

Polonya’nın yıl sonunda Gdansk’ta, İkinci Dünya Savaşına adanmış devasa bir müze açması bekleniyor. Müzenin yapımı için harcanacak yaklaşık 100 milyon Euro’nun finansmanına birçok NATO üyesi Devlet katkıda bulundu. Kuşkusuz, uluslararası ölçekteki tarihçiler camiasının karşı çıkışına rağmen, müzede verilecek ana mesaj Nazizm’i ve Komünizmi bir tutmak ve Kızıl Ordu’nun Polonya’yı Nazizm’den kurtarmadığı ama onu bizzat işgal ettiğini vurgulamak olacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

[2Sikorski and Dziewulski: The Strategy and Tactics of the Neo-Commonwealth”, by Andrew Korybko, Oriental Review (Russia), Voltaire Network, 14 Haziran 20.

[3Quite Right Mr. Ambassador”, by Michael Jabara Carley, Strategic Culture Foundation (Russia), Voltaire Network, 16 Ekim 2015.

[4NATO, Polonyalı muhalefet lideri Mateusz Piskorski’yi tutuklattı”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 22 Mayıs 2016.