Voltaire İletişim Ağı

Tunus : Ennahda Hareketi’nde yön değişimi

+

Müslüman Kardeşlerin Tunus’taki siyasi partisi Ennahda (Yeniden Doğuş Hareketi), 22 Mayıs 2016’daki Xncu ulusal kongresinde, « sivil parti » haline gelmek üzere, dini ve siyasi faaliyetlerini birbirinden ayırma kararı aldı.

Bununla birlikte bu reform, seçimle ilgili işlev ve vaaz sorumluluğu yüklenememesi nedeniyle sınırlı kalacaktır. Parti her zamanki gibi « İslamcı » olarak tanımlanacak, dini faaliyetlerini terk etmeyecek ve Müslüman Kardeşlerin dini yorumunu referans almaya devam edecektir. Parti hiçbir durumda laik olmayacak, dolayısıyla temelde hiçbir şey değişmeyecektir.

Bu reformun samimiyetini değerlendirmek için, Raşit Gannuşi’nin 1987 yılındaki İslamcı darbe girişimine katıldığını ve 1990 yılında Sudan’da Usame Bin Ladin’in yanı başında vaaz verdiğini ve bundan hiç pişmanlık duymadığını anımsamak yeterli olacaktır.

Gerçekleştirilen kongrenin halkla ilişkileri (tüm masrafları karşılanan yüzden fazla yabancı gazetecinin davet edilmesi dahil) İngiliz MI6 tarafından sağlandı. Bu da, ABD’nin Müslüman Kardeşler ile arasına mesafe koymuş olmasın rağmen, Londra’nın onlarla oynamayı sürdürdüğünü gösteriyor.

Müslüman Kardeşlerin artık Tunus’ta başlıca iktidar araçlarını ellerinde tuttuklarını bir göstergesi olacak şekilde, Cumhurbaşkanı El Bacı Kaid el Sebsi (eski Yeni Düstur Partisi üyesi), birçok dini referansı dahil ettiği bir söylevle partinin imajını değiştirmeye yönelik « reformu » selamladı.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.