Muhafızlar Konseyi Başkanı Ayetullah Ahmet Cenneti, Uzmanlar Meclisi Başkanlığına seçildi.

Muhafızlar Meclisi (bir tür Anayasa Konseyi) yasaları ve seçim adaylarını onaylıyor. İslam’la bağdaşmadığını düşündüğü bütün adayları engelleme yetkisini sahip. Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, eski Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’ın Başmüsteşarının ve meclis seçimlerinde çeşitli eğilimlere sahip 3 000 kişinin adaylığını iptal etmişti.

Uzmanlar Meclisi, Devrim Rehberini belirlemektedir. Oysa bugünkü lider Ayetullah Ali Hamaney’in ağır hasta olduğu biliniyor. Dolayısıyla da bu meclisin başkanlığı devrimin sürdürülmesi anlamında büyük önem taşıyor. Öte yandan son yıllarda Ali Hamaney Uzmanlar Meclisinin işlevini geliştirmişti: İranlılara ve yabancılara İran Devriminin yönünü göstermeye devam ederken, İran’daki çeşitli siyasal güçler arasındaki dengeyi korumaya da özen gösteriyordu. Bu çelişki, bazı kesimlerin Meclisin görevlerinin yürürlükten kaldırılmasını talep etmeye yöneltmişti.

Ali Hamaney’e yakın duran 89 yaşındaki Ahmet Cenneti, aynı zamanda anti-emperyalist kişiliği ve İslam’ı bağnazca yorumlamasıyla tanınır. Devrimin Rehberi’ne doğrudan bağlı olan İran Radyo Televizyon Kurumu, Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB)’in eski Müdürü ve artık Ruhani hükümetinin Kültür Bakanı olan Ali Cenneti’nin babasıdır.

Çeviri
Osman Soysal