رژیم سلطنتی عربستان سعودی ساخت سفارتخانۀ عظیمی در اسرائیل را آغاز کرده است، احتمالاً مهمترین سفارتخانه در تل آویو.

به علت اخراج اکثر مردم فلسطین در سال 1948، دو دولت رسماً مناسبات دیپلماتیک ندارند. با وجود این منشور کوئینسی Pacte du Quincy، که در سال 1945 به امضای رئیس جمهور روزولت و شاه عبدالعزیز رسید، و دوباره رئیس جمهور بوش و شاه فهد در سال 2005 آن را تمدید کردند، از جمله مقرر شده است که رژیم سلطنتی با سرزمین یهودی در فلسطین (دولت آیندۀ اسرائیل) مخالفت نخواهد کرد [1].

شاه عبدالله در سال 2008-2009 بجای ایالات متحده عملیات اسرائیلی به نام « سرب سخت » (یا « سرب گداخته ») را علیه نوار غزه تأمین مالی کرد [2]. این نزدیکی به « دکترین پیرامونی » که مبنی بر آن تل آویو در پی متحد ساختن بازیگران غیر عرب منطقه (ایران، ترکیه و اتیوپی) علیه کشورهای عرب بود، پایان داد.

در نوامبر 2013، رئیس جمهور شیمون پرز از طریق ویدئو در برابر شورای امنیت خلیج (فارس) سخنرانی کرد. اعضای شورا توانستند از اوپرسشهائی به عمل بیاورند، البته نه مستقیماً بلکه با میانجیگری تریه رود لارسن Terje Rød-Larsen [3].

اکنون، هر دو کشور در جبهه ای مشترک با ستاد فرماندهی مشترک که در سومالی لاند (دولتی که رسمیت ندارد) علیه یمن می جنگند [4]. نیروی « عرب » دفاع مشترک را بر اساس ساخت و ساز منشور بغداد باز تولید کرده که توسط دولتی که عضو آن نبوده فرماندهی می شود ( منشور بغداد به فرماندهی ایالات متحدۀ آمریکا بود).

عربستان سعودی و اسرائیل در پیوند با یکدیگر چند عملیات بهره برداری نفتی از یمن و در شاخ آفریقا را طرح ریزی کرده اند [5].

شاه سلمان، شاهزاده ولید بن طلال بن عبدالعزیز را برای مقام سفیر در تل آویو برگزیده است (پنجمین ثروت جهانی با سیتی گروپ، موونپیک Mövenpick، چهار فصل Four Seasons)

ترجمه توسط
حمید محوی

[1مندرجات منشور همچنان سرّی باقی مانده است

[2« La guerre israélienne est financée par l’Arabie saoudite », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 6 janvier 2009.

[3“شیمون پرز در اواخر ماه نوامبر در برابر شورای امنیت خلیج سخنرانی نمود”, ترجمه فرهاد بارکزوی, شبکه ولتر, 4 دسامبر 2013, www.voltairenet.org/article181352.html

[4“نیروی « عرب » برای دفاع مشترک”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 20 آوريل 2015, www.voltairenet.org/article187367.html

[5“گزارش ویژه : طرح های مخفی اسرائیل و عربستان سعودی”, بوسيله ى تی یری میسان‬, ترجمه حمید محوی, شبکه ولتر, 22 ژوئن 2015, www.voltairenet.org/article187941.html