Rus Savunma Bakanlığı 3 Haziran 2016 günü, bir keşif uçağından çekilen görüntüleri yayınladı. Görüntülerde Türkiye’den gelen ve Suriye’nin İdlib kentindeki silahlı gruplara silah ve cephane taşıyan kamyonların oluşturduğu uzun kuyruklar dikkat çekiyor.

Şimdiki halde bu silahlı grupların kimlerden oluştuğunu kesin olarak söylemek imkansızdır. Ancak Batılıların halen aynı zamanda hem Türkmenleri, hem Kürtleri ve hem de Özgür Suriye Ordusuna bağlı Arapları desteklediklerini biliyoruz. Rus ve Suriye Savunma Bakanlıklarına göre, bu savaşçıların büyük çoğunluğu El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesine üye.

Bizzat Pentagon’un kendisi, aynı gün paraşütle Mare’ye silah ve cephane yardımı yaptı. Havadan indirilen bu lojistik destekten tam olarak hangi grubun yararlandığını bilmiyoruz.

İdlib’in kurtarılması Suriye ve Rusya’ya, Suriye’nin ikinci büyük kenti Halep’i kurtarma imkanı verecektir ki bu da Cumhuriyetin devrilmesi ve yerine İslamcı bir hükümetin kurulması projelerine nihai olarak son verecektir.

Çeviri
Murat Özdemir