Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti, Euro 2016 Futbol Şampiyonası boyunca IŞİD’in Fransa’da saldırı gerçekleştirmemesi için girişimde bulundu.

Fransız Hükümeti ise kendi üzerine düşeni yaparak, Türkiye’deki Kürtlerin buraya sürülmesi için Suriye’nin Kuzeyinde yeni bir Devletin kurulması için Alain Juppé tarafından 2011 yılında imzalanan taahhüdü uygulamaya soktu.

Fransa’nın bu yeni ani dönüşü, Kobane’ye (Suriye) özel kuvvetlerin gönderilmesi ve burada bir askeri üs inşa edilmesiyle gerçekleşti. Halen, CentCom’a bağlı yabancı birlikler IŞİD’in köleleştirdiği halkı kurtarmak için değil ama bu yeni Devleti kurmak için çarpışıyorlar. Suriye’nin kuzeyindeki çatışmaların kurbanları IŞİD üyeleri değil ama Arap ve Hıristiyan Süryani halklarıdır. Bununla birlikte, bu harekatın ihtiyaçları için yeniden oluşturulan « Özgür Suriye Ordusunun » birçok üyesi, bundan iki ay öncesinde El Nusra Cephesi (El Kaide) ya da IŞİD etiketiyle savaşıyorlardı.

Bu harekata aşağıdaki yalanları sunmayı hedefleyen büyük bir propaganda kampanyası eşlik ediyor:
(1) Kürt savaşçılar Araplardan daha etkili çarpışıyor;
(2) Kürt savaşçılar, Hıristiyanlara göre kadınlara karşı daha eşitlikçi davranıyor;
(3) « Demokratik Suriye Güçleri » Kürtlerden daha çok Araplardan oluşuyor;
(4) « Demokratik Suriye Güçleri » demokrasi idealini yüceltiyor;
(5) « Demokratik Suriye Güçlerinin » Kürt üyeleri, tüm Kürt halkının çıkarlarını savunuyor.

Halep’te, « Demokratik Suriye Güçlerine » ve Türkiye’deki Kürtlerin sürülmesi projesine muhalefet eden YPG’ye bağlı Kürt güçleri, ABD Özel Kuvvetlerine saldırdılar.

Çeviri
Murat Özdemir