Ürdün Hükümetinin resmi haber ajansı Petra, 12 Haziran sabahı kendi internet sitesinde, Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman’ın son dakika açıklamalarını aktaran bir haber yayınladı. Öte yandan, Institute for Gulf Affairs (Washington’daki Suudi muhalefetini temsil eden kurum) konuyu ele alınca [1], Petra Ajansı internet sitesinin korsanların saldırısına uğradığını ve söz konusu haberi kendilerin yayınlamadığını açıklamak zorunda kaldı. Bu olay üzerine, halkla İlişkiler Ajansı Podesta Group (Bill Clinton’un eski özel kalem müdürü ve halen Hillary’nin seçim kampanyasını yöneten John Podesta tarafından kurulan), ABD’deki başlıca medya kurumlarıyla temas kurarak onları bu « zehirlenme » konusunda uyardı. Suudi Arabistan Krallığı, Podesta Group’a her ay 200 000 dolar maaş ödemektedir.

Söz konusu belgeye göre, Kral Salman’ın oğlu Prens Muhammet, Petra Ajansına ülkesinin, yani Suudi Arabistan’ın, her ABD başkanlık seçiminde sistematik bir şekilde Cumhuriyetçi ve Demokrat partileri finanse ettiğini açıklamıştı.

Yine aynı habere göre, Prens bunun dışında, kimi Kraliyet ailesi mensuplarının bir bayan adaya karşı çıkmasına karşın, Suudi Arabistan’ın Hillary Clinton’un seçim kampanyasının bedelinin %20’sini karşıladığını da açıklamış.

ABD kanunlarına göre, bir yabancı Devletin parasıyla seçim kampanyasının finanse edilmesi kesinlikle yasaktır.

Çeviri
Osman Soysal

[1Hillary Clinton Campaign Funded by Saudi Government, Saudi Official”, Institute for Gulf Affairs, June 12th, 2016.