Winston Churchill’in Avrupa projesini yeniden ele alan Fransız ve Alman Dışişleri Bakanları Jean-Marc Ayrault ve Frank-Walter Steinmeier, Brexit sonrasında bir « Yeni Avrupa » projesi tasarladılar.

Belgeye göre [1], söz konusu proje üç ana temadan oluşuyor:
 Avrupa Savunma Topluluğu’nun (1950’de reddedilen EDC) temalarını yeniden ele alan Avrupa güvenliği;
 Göçmenlerin ilticası ve politikası;
 Büyüme ve Euro.

Ortak büyükelçiliklerin ve ortak bir ordunun şart olduğunu düşünen Bakanlar, dışişleri ve savunma politikalarının birleştirilmesi çağrısında bulunuyorlar.

Tasarıda Fransa’nın BM Güvenlik Konseyinde sahip olduğu koltuğun ve Fransız nükleer gücünün geleceğine ilişkin herhangi bir bilgi yer almıyor. Bu bölümde, Suriye’nin « istikrara kavuşması, kalkınması ve yeniden inşası » için ortak bir girişimi duyuruyorlar. Terörizmle mücadelede, Avrupa’daki istihbarat servislerinin eşgüdümünün kurulmasının dışında, ceza yasaları arasında uyum sağlanmasını da önermektedirler.

Bakanlar, Avrupa sınırlarının ortak denetiminin güçlendirilmesi çağrısında bulunmaktadırlar. « Sığınmacı » tanımlarını tartışmaya açmadan, bunların tümünün Cenevre Sözleşmesinin koruması altında olduğunu belirtiyorlar. Farklı öykülerin var olduğunu kabul ederek, bu alandaki deneyimlerini paylaşma kararlılığı içerisindedirler.

Bakanlar mali politikalar arasında uyum sağlanması ve Euro’nun sağlıklı işleyişini teminat altına alacak şekilde ulusal bütçelerin geçişme içerisinde olması gerektiği çağrısını yapmaktadırlar. Parasal politikanın kontrol edilmesinin sorumlu yeni bir Avrupa Meclisinin oluşturulmasını önermektedirler. Meclis, Euro bölgesi Avrupa vekillerinden ve ulusal milletvekillerinden oluşacaktır.

Belgeyle ilgili kendisine yöneltilen sorular karşısında Şansölye Merkel, Bakanların düşüncesinin kendisini bağlamadığını söyledi.

Çeviri
Osman Soysal

[1A strong Europe in a world of uncertainties”, by Jean-Marc Ayrault, Frank-Walter Steinmeier , Voltaire Network, 27 Haziran 2016.