Voltaire İletişim Ağı

Güvenlik Konseyi, İsrail’e El Kaide ile ilişkilerini kesme talimatı vermeye hazırlanıyor

İsrail, Ağustos 2014 tarihinde Golan Tepelerindeki tampon bölgeden Mavi Berelilerin kovulması sürecine katkıda bulundu ve iki yıldan beri bölgenin denetimini lojistiğini sağladığı El Kaide örgütüne emanet etti. Ardından, Binyamin Netanyahu 338 sayılı kararı ihlal etme ve işgal altındaki Golan Tepelerini ilhak etme niyetini açıkladı. Bu kadarı fazlaydı. ABD ve Rusya Federasyonu, Tel Aviv’i aklını başına getirmeye karar verdi.

| Şam (Suriye)
+
JPEG - 41.9 kb
Binyamin Netanyahu, 17 Nisan 2016’da Bakanlar Kurulunu Golan Platosunda toplayarak ve burayı hiçbir zaman Suriye’ye iade etmeyeceklerini açıklayarak uluslararası topluluğa kafa tuttu.

Güvenlik Konseyinin yakınlarda, Birleşmiş Milletler Ateşkesi Gözlem Gücü (UNDOF) yani Golan Platosunda İsrail ve Suriye Arap Cumhuriyeti arasında konuşlanmakla görevli Mavi Berelilere ilişkin ABD ve Rusya Federasyonunun ortak olarak kaleme aldığı bir karar metnini kabul etmesi bekleniyor.

JPEG - 38.2 kb
Fiji’li 45 Mavi Bereli El Kaide tarafından esir alındıktan sonra, bir banka hesabına fidyelerinin havale edilmesi sonrasında serbest bırakıldılar.

28 Ağustos 2014 tarihinde, El Nusra Cephesi (El Kaide) tampon bölgeye sızmayı başarmış ve 45 Fiji’li Mavi Bereliyi rehin almayı başarmıştı. Birleşmiş Milletlerin talimatlarına karşı gelen Filipinli Mavi Bereliler onları kurtarmayı dener. Sonuç olarak, İsrailli askerlerin eşlik ettiği İrlandalı Mavi Bereliler cihatçılarla temas kurmayı başardı. Uzun süren pazarlıklar sonucunda, BM El Nusra’yı terörist örgütler listesinden çıkarmayı reddetse de, banka havalesi yoluyla (!) fidye ödemeye razı oldu. Rehinelerin serbest bırakılacağı, BM tarafından değil de Londra’dan MI6’in örtülü STK’sı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi tarafından açıklandı. Birleşmiş Milletler, ne Fiji’lileri gözden çıkarma emirlerini gerekçelendirdi ne de El Kaide’nin banka hesabına ilişkin olarak bir soruşturma yürüttü.

JPEG - 155.5 kb
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’de tedavi gören cihatçıları tebrik ziyareti gerçekleştirirken

O dönemden beri, bu rol El Kaide’ye devredildiği için, bölgede 338 sayılı kararın uygulanmasını güvence altına almak için Mavi Bereli bulunmuyor. Cihatçılar Suriye Arap Ordusunun saldırısına uğrayıp yaralandıklarında İsrail topraklarına geri çekiliyor ve Ziv Medical Center’de tedavi gördükten sonra İsrail Ordusu tarafından savaşa kaldıkları yerden devam etmek üzere sınıra geri getiriliyorlar.

17 Nisan 2016 tarihinde İsrail, Golan Platosunda Bakanlar Kurulu toplantısı düzenleyerek provokasyon yaptı. Başbakan Binyamin Netanyahu toplantıda ülkesinin hiçbir zaman 338 sayılı BM kararını uygulamayacağını ve Golan’ı iade etmeyeceğini açıkladı.

14 Haziran 2016’da, eski Başbakan Ehud Barak, Netanyahu’nun sorumsuz politikasını teşhir etmiş ve İsrailli yöneticileri her türlü imkanı kullanarak onu devirmeye davet etmişti.

JPEG - 39.9 kb
İsrailli askerler, UNDOF’un yerine tampon bölgeyi El Kaide’ye emanet ettiler.

Söz konusu karar tasarısının aşağıdaki hususları içeriyor:

- « Güvenlik Konseyi ara hat bölgesinde silahlı muhalif grupların hiçbir silahlı faaliyetinin olmaması gerektiğinin altını çiziyor ve üye Devletleri, UNDOF’un harekat alanında mevcut bulunan Suriyeli silahlı muhalif gruplara, barış gücü askerlerinin hayatlarını tehlikeye atacak her türlü faaliyeti sonlandırmaları ve BM personeline, görevlerini güven içerisinde yerine getirmeleri için ihtiyaç duydukları özgürlüğü tanımaları konusunda açık ve ısrarlı bir şekilde uyarmaya davet etmektedir;

- UNDOF dışındaki tüm gruplardan, görev gücünün mevzilerini ve Kuneytra geçiş noktasını terk etmeye ve Mavi Berelilere ait araçları, silahları ve diğer her türlü malzemeyi iade etmesini talep etmektedir; »

İsrail, altmış yıldan beri Arap ve Müslüman terörizminin tehlikesinden şikayet etti. Şimdiyse Golan Tepelerinde, UNDOF’un sürülmesine yardımcı olmuş ve tampon bölgeyi El Kaide’ye emanet etmiştir.

Dolayısıyla, iki yıl boyunca Uluslararası Hukukun ihlal edilmesinden sonra, Güvenlik Konseyi UNDOF’u bölgede yeniden konuşlandırmalı ve İsrail’e terörist örgüte verdiği desteği sonlandırması talimatı vermelidir.

İsrail Devleti bugüne kadar, Güvenlik Konseyinin kendisiyle aldığı hemen hemen hiçbir karara saygı göstermedi.

Çeviri
Osman Soysal

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Sömürge Partisi Suriye ve Mali'ye saldırıyor
“Gözlerimizin Önünde” (14/25)
Sömürge Partisi Suriye ve Mali’ye saldırıyor
yazan Thierry Meyssan
« NATO Go Home! »
« NATO Go Home! »
yazan Thierry Meyssan
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
Gün geçtikçe daha da silahlanan « Amerika »nın geleceği
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
Yunanistan, ABD üslerinin bitpazarı
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Lübnan'daki gösteriler ve Türkiye
Lübnan’daki gösteriler ve Türkiye
Voltaire İletişim Ağı
 
Türkiye güç arayışında
Jeopolitik
Türkiye güç arayışında
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı
 
« Yüzyılın anlaşması »
« Yüzyılın anlaşması »
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı