Belçikalı sosyal-demokrat milletvekili Georges Dallemagne’e (Fransız Savunma Bakanlığına yakın eski doktor) göre, IŞİD’in 13 Kasım 2015’te gerçekleştirdiği saldırılar sırasında Paris’te Bataclan önünde görevli olan bir grup asker katliama müdahalede bulunmadı.

RTL Belçika’nın sorularını yanıtlayan Belçikalı politikacı şunları söyledi: « Olay yerinde bulunan jandarmanın müdahalede bulunmadığını biliyoruz. Bataclan önünde Sentinelle Gücü’ne bağlı silahlı altı askerin, Bataclan içerisinde katliam yaşanırken müdahalede bulunmadığını biliyoruz » (…) « Askerler angajman kuralları olaya müdahale etmelerini öngörmediği için müdahale etmemeleri gerektiği değerlendirmesini yaptılar. Aldıkları talimata göre sadece kendilerini korumaları gerekiyordu. Bu tamamen inanılmaz, dehşet verici bir şey ».

Belçika Savunma Bakanlığı, benzer olaylarda personelinin emir almadan müdahale etme talimatı aldığını teyit ederken, Belçikalı milletvekili yaşanan olaydaki iyi niyet eksikliğinden büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Çeviri
Osman Soysal