Voltaire İletişim Ağı

Saldırı sırasında Bataclan önünde bulunan bir grup askerin müdahalede bulunmadığı iddia edildi

+

Belçikalı sosyal-demokrat milletvekili Georges Dallemagne’e (Fransız Savunma Bakanlığına yakın eski doktor) göre, IŞİD’in 13 Kasım 2015’te gerçekleştirdiği saldırılar sırasında Paris’te Bataclan önünde görevli olan bir grup asker katliama müdahalede bulunmadı.

RTL Belçika’nın sorularını yanıtlayan Belçikalı politikacı şunları söyledi: « Olay yerinde bulunan jandarmanın müdahalede bulunmadığını biliyoruz. Bataclan önünde Sentinelle Gücü’ne bağlı silahlı altı askerin, Bataclan içerisinde katliam yaşanırken müdahalede bulunmadığını biliyoruz » (…) « Askerler angajman kuralları olaya müdahale etmelerini öngörmediği için müdahale etmemeleri gerektiği değerlendirmesini yaptılar. Aldıkları talimata göre sadece kendilerini korumaları gerekiyordu. Bu tamamen inanılmaz, dehşet verici bir şey ».

Belçika Savunma Bakanlığı, benzer olaylarda personelinin emir almadan müdahale etme talimatı aldığını teyit ederken, Belçikalı milletvekili yaşanan olaydaki iyi niyet eksikliğinden büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.