جان کری وزیر امور خارجه با شتاب وارد ماسکو شد. او بطور متوالی با ولادیمیر پوتین و سپس با وزیر امور خارجه سرگئی لاوروف دیدار نمود.

نامبرده با پیشنهاد هماهنگ سازی تلاش های نظامی ایالات متحده و روسیه بر ضد داعش آمده بود، یعنی به همان نحو که روسیه بارها آنرا بطور بی ثمر پیشنهاد کرده بود.

گفتگو ها روی موضوع حمله بر شمار از گروه ها و حفظ شمار دیگر میچرخید. تا اکنون واشنگتن طرفدار تمایز قایل شدن میان جهادی های خارجی است که محکوم اند و مخالفان معتدل سوریه که مورد حمایت شان میباشند. در این حال، جان کری در هنگام فستیوال آسپن شنونده گان خویش را با اظهار خویش متعجب کرده بود: « گروه های کوچک از داعش و جبهه النصره و بطور مشخص جیش ال اسلام و احرارالشام هستند که شرایط آتش بس را نقض کرده و به نبرد ادامه میدهند ».

جیش ال السلام (ارتش اسلام) گروه است که از جانب عربستان سعودی تمویل و تا زمان برکسیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، م.) از جانب نیروهای ویژه آنکشور بنام س ا س (SAS) حمایت میشود. نماینده آنها بنام محمد الوش؛ رییس هیئت مخالفان « معتدل » در مذاکرات ژنیو بود. او بطور ویژه در اطراف دمشق فعال میباشد.

احرارالشام (جنبش اسلامی مردان آزاد شام) گروه است که در آغاز جنگ بر ضد سوریه، حتا پیش از ایجاد اردوی آزاد سوریه، توسط ترکیه ایجاد شده که هم اکنون مورد حمایت آنها میباشد. تمویل مالی آن توسط قطر و روابط عمومی شان تا زمان برکسیت توسط MI6 بریتانیا تامین میشد. شمار زیاد رهبران شان اعضای القاعده میباشند، اما خود سازمان وابستگی ندارد. به این شکل این گروه توانست سخنگاهی در واشنگتن پست به نشر برساند. این سازمان بطور ویژه در گورنری حلب فعال میباشد.

هماهنگی نظامی میان روسیه و ایالات متحده باید از خاک اردن انجام شود. پس از چهار سال جنگ، هردو غول نظامی به یک توافقنامه واحد در اعلامیه ژنیو (۲۰۱۲) رسیدند: ایجاد یک دولت اتحاد ملی زیر رهبری بشار الاسد.

هنوز هم تایید نشده که قصر سفید توافقنامه مسکو را پذیرفته باشد.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی