Suudi Şeyh Abdullah el-Muhaysini’nin komutası altındaki El-Kaide’ye bağlı en az 10 000 cihatçı, halen Doğu Halep’in mahallelerini işgal ediyorlar. Kendilerini « Suriyeli devrimciler » ya da « ılımlı isyancılar » olarak sunan Uluslararası Koalisyon tarafından desteklenen cihatçılar, Suriye Arap Ordusu ve Hizbullah tarafından kuşatılmış durumda olmalarına rağmen, tüneller sayesinde geçen haftaya kadar ikmal imkanı buluyorlardı.

Rusya’nın hem sivillere, hem de savaşçılara kenti terk etmeleri ve İdlib’e geri çekilebilmeleri için yinelenen birçok girişimine rağmen, Şeriat Mahkemesinin terör estirdiği Doğu Halep’ten kimse dışarıya çıkmayı başaramadı. Hükümetin kontrolü altındaki bölgelere geçmeyi deneyen siviller cihatçılar tarafından vuruldu.

Rus Genelkurmayı cihatçıları bombalamaya hazırlanırken, Devlet Başkanı Putin, ABD seçim kampanyası sonuçlanmadan hiçbir adımın atılmaması emrini verdi. Rusların gerçekleştireceği her saldırı Hillary Clinton’un seçilmesini kolaylaştırabilir ve dolayısıyla da dünyayı üçüncü bir küresel hesaplaşmaya sürükleyebilirdi.

NATO, Doğu Halep’teki kuşatmayı yarmak ve destek kuvvetler göndermek için bu ateşkesten yararlandı. İkmal yolu üzerinde bulunan ve Doğu Halep’teki cihatçılarla onlara desteğe gelen güçler arasında kıstırılan Hizbullah mevzilerini korumayı başardı.

Suriye Arap Ordusu tünelleri yıkmayı başardı. Cihatçılar ve ellerindeki rehinelerin artık gıda stokları tükendi.

Suriye, Rusya, İran ve Hizbullah’ın savunma bakanlarının önümüzdeki günlerde bir araya gelip, Doğu Halep’in yakın zamanda gerçekleşmesi beklenen kurtuluşunun eşgüdümünü yapmaları bekleniyor. İntihar saldırısı yapan cihatçıları hesaba katarsak, savaşın kara güçlerinin mevzilerini koruyup, bazı cihatçılar teslim olursa onları esir alırken, önce güçlü bir bombardımanla başlaması bekleniyor.

Doğu Halep’i, İdlib’in kurtuluşu izleyecektir.

Çeviri
Osman Soysal