شورای ارشد نظامی ارتش جیش الفتح که منطقه ی شرقی حلب را تحت محاصره ی خود گرفته ، این فتوا را صادر نمود :


اعلامیه برای ملت صبور حلب

الحمدالله که او به کمک ستایشگرانش تجلیل شده و با قدرت او تمامی دشمنان اسلام تحقیر شده اند . صلح و آرامش بر رهبر و پیامبرمان محمد صلی الله علیه و آله و سلم باشد تا روز قیامت .

فرماندهی عالی ارتش جیش الفتح ازمیزان درد ی که ساکنین حلب به علت بمباران و محاصره ی رژیم صبورانه متحمل شده اند آگاهی کامل دارد . پس از آنکه با مجاهدینی که در جناح های دیگر استقرار یافته اند مشورت نمودیم ، با این اعلامیه اجازه داده شد تا مردم غیر نظامی زیر ۱۴ سال و بالای ۵۵ سال مناطقی که تحت کنترل آنها قرار گرفته ترک نمایند ، به شرط آن که آنهایی که خواستار خروج می باشند ، به نام جهاد مبلغ صدو پنجاه هزار لیر سوری را بپردازند تا برادرنشان که در جبهه می جنگند حمایت شوند .

با اجازه و کمک الله ، به شما قول می دهیم تا پیروزی بزرگی به دست آوریم . به سوی بهشتی که بزرگ تر از زمین و آسمان است بشتابید . اگر قادر به جهاد نمی باشید با پرداخت پول به پیروز ی آن کمک کنید . تابعی الله باشید و به بهشت موعود او وارد شوید . و این پیام را به تمام افراد صبور برسانید .

متخلفانی که کوشیدند تا بدون پرداخت وجه بگریزند ، کشته شدند .

در واقع هیچ خانواده ای قادر به جمع آوری مبلغ مورد نظر نبود تا بتواند کودکان و سالمندان را بعد از دوران طولانی اسارتی که خوراک به قیمت گزاف توسط عناصر جهادی به فروش می رسید تهیه کند .

شورای ارشد نظامی ارتش جیش الفتح ، تحت فرمان قاضی دادگاه شرع سعودی به نام شیخ عبدالله محیسینی می باشد . این شخص بار ها وفاداری خود را به القاعده اعلام کرده است . در گفتگویی به تاریخ ۲۸ ماه اکتبر ، او بیان نمود رزمندگان حاضر در سوریه ، افرادی خارجی هستند که توسط برخی از همکاران سوری حمایت می شوند و شهروندان سوری را سرزنش کرد که چرا در این جهاد شرکت نمی کنند .

ارتش جیش الفتح ، ترکیب گروهک های مسلح متعددی است که به در کنار جبهه ی النصره گرد آمدند ( که به مفهوم گروهک القاعده ی سوری است ) و به صورت جبهه ی آزاد سازی سوریه در آمدند (با نام فتح الشام )

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian