ولترشبکه

ترکیه قصد دارد مرزهای خود را تا یونان پیش ببرود

+

در ۲۱ ماه نوامبر ۲۰۱۶ رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان ، مدیر کل ناتو جنس استولتنبرگ رانزد خویش پذیرفت و برای بار دوم قصد خود را برای مذاکره ی دوباره ی عهد نامه ی لوزان را عنوان کرد که در آن مرزهای کشورش با یونان تعیین شده بود .

در سال ۱۹۲۳ ، فاتحان جنگ اول جهانی ، حاضر به مذاکره ی دوباره در خصوص عهد نامه ی سوور (۱۹۲۰ ) بودند که در آن فروپاشی امپراطوری عثمانی پیش بینی شده بود . در برابر شورش مصطفی کمال آتاتورک ، آنها از تشکیل کشور کردستان منصرف شدند . در این عهد نامه مفهومی کاملا٬٬ مذهبی از کشور یونان ( ارتدکس ) و ترکیه ( سنی ) ارائه شده بود . که این موضوع جابجایی عظیم جمعیت را در بر می گرفت که زندگی نیم میلیون نفر را به مخاطره انداخت و از میان برد .

پس از ۱۹۷۴ ، کشور ترکیه یک سوم کشور قبرس را اشغال کرد ( عملیات آتیلا ) و اعلام نمود ٬٬ جمهوری ترک شمال قبرس ٬٬ را تشکیل داده ، که تنها خود وجود آن را به رسمیت می شناسد. اسرائیل در این منطقه حضور گسترده دارد ، در حالی که خود نیز به طور رسمی این ٬٬ جمهوری ٬٬را نمی پذیرد .

قبرس دولتی است بی طرف که در آن پایگاه های نظامی بریتانیایی به طور دائم حضور دارند . یونان و ترکیه هر دو عضور ناتو می باشند ، پیمانی نظامی که باید دوام مرزهای اعضای خود را تضمین کند .

پروکوپیس پاوولوپولوس نسبت به اظهارات اولیه ی رئیس جمهور ترکیه در باره ی مذاکرات دوباره در خصوص مرزها واکنش نشان داد ، و یادآوری کرد که عهد نامه ی لوزان به لحاظ بین المللی مورد تایید قرار گرفته و مرزهای کشورش با ترکیه ، همان مرزهای موجود با اتحادیه ی اروپا با ترکیه است .

در ۲۰۲۳ ، کشور ترکیه صدمین سالروز ( عهد نامه ی لوزان ) که موجب پیدایش این کشور شده جشن خواهد گرفت . رئیس جمهور اسلام گرای ترکیه اردوغان ، قصد دارد برتری خود را نسبت به رئیس جمهور پیشین لائیک این کشور آتاتورک ، با گسترش مرزها نشان دهد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.