ولترشبکه

شرق حلب و موسل

جراید غربی اطلاعات بسیاری را در رابطه با حوادث موسل ( عراق ) و شرق حلب (سوریه ) مخفی می کنند ، تا بتوانند حمایت دولت هایشان را از عناصر جهادی پنهان کنند . علاوه بر این ، بر پایه ی این اطلاعات ناقص ، تفسیر و تعبیرات غلط را چند برابر ارائه می دهند .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 42.5 kb

در موسل و شرق حلب ، توده ی مردمی که عناصر جهادی را پذیرفته بودند و بر این تصور بودند که احکام شرعی آنها می تواند دوران طلایی را احیا کند ، به سرعت مایوس شدند . و چون توسط قوانین عناصر جهادی تحت آزار و اذیت قرار گرفتند ، به تدریج علیه آنها موضع گیری نمودند . عناصر جهادی که هیچ گونه شفقت و رحمتی در وجودشان نیست ، از توده ی مردم به صورت سپر انسانی بهره برداری می کنند . این در حالی است که برای مطبوعات غربی ، نبرد موسل توجیه قانونی دارد ، اما نبرد شرق حلب اینطور نیست .

موسل ، در دستان داعش است ، که زیر مجموعه ی واشنگتن می باشند . از یک سو نظامیان ایالات متحده ، به نیروهای عراقی مشاوره نظامی می دهند ، و از سوی دیگر سازمان سیا توسط چتر ، برای عناصر جهادی اسلحه و مهمات می فرستد . این دو دست تابعی یک مغز متفکرند ، چرا که مشاورین ایالات متحده ، طرح حمله ای را ارائه دادند که موجب محاصره ی شهر می شد ، اما جاده ی منتهی به رقه را از دو جانب باز نگاه می داشت. این مغز متفکر ، با متحدان خویش بحث نمی کند ، و این موضوع با عکس العمل فرانسه ثابت شده ، چرا که پیشنهاد می کند پس از سقوط موسل به رقه حمله شود .

شرق حلب در دست نیروهای القاعده است ، که آنها نیز زیر مجموعه ی واشنگتن می باشند . این بار ایالات متحده و متحدانشان ، از یک خط فکری پیروی می کنند . از این جهت ، پرزیدنت فرانسوا هلاند ، ٬٬ شهردار ٬٬ شرق حلب را در کاخ الیزه پذیرفته . او همراه مسئول کلاه سفیدان که باید جایزه ی فرانسوی-آلمانی ٬٬ حقوق بشر و دولت- قانون ٬٬ را دریافت کند به آنجا رفت. در رابطه با ٬٬دولت قانون ٬٬ ، کسی نمی خواهد بداند این ٬٬ شهردار ٬٬ را کی سر کار گذاشته ، و به چه علتی ٬٬ شهر او ٬٬ توسط عناصر جهادی شیخ سعودی عبدالله ال-موحیسینی اشغال شده است . هم چنین به نظر می رسد هیچ روزنامه نگار غربی ، توجهی به موسس کلاه سفید ها و مامور M16 با نام جیمز لو موزوریه ، نشان نمی دهند . سعودی ها و بریتانیایی ها ٬٬شورشیان معتدل سوریه ٬٬ خوانده می شوند .

در ماه مه سال ۲۰۱۴ ، جلسه ای سری در کشور عمان برگذار شد که طی آن عملیات حلب سوریه و همچنین کشور عراق می بایستی طرح ریزی شود . معاون سابق ریاست جمهوری عراق – عزت ابراهیم ال-دوری ، هشتاد هزار نیروی جنگنده ی سلسله ی نقشبندیه را که خود رهبر بزرگ آنها بود ، به جهت حمایت از عملیات فرا خواند . یک ماه بعد ، برای نیروهای داعش ، دروازه های شهر موسل را گشود ، که در آنجا ایالات متحده دریک فرصت مناسب ،مقدار زیادی اسلحه ی نو تحویل داده بودند . ال-دوری ، که از سوی واشنگتن از سمت خویش برکنار شده بود ، تصور می کرد که توسط آنها بتواند قدرت را به دست بگیرد . اما اشتباه می کرد . سلسله ی نقشبندیه ی عراق که توسط نیروهای بعثی آموزش دیده بودند ، خیلی زود با نیروهای داعش در گیر شدند ، چرا که داعشی ها از آنها مالیات ٬٬ اسلامی ٬٬ طلب می کردند . هم اکنون سربازان نقشبندیه ، از دولت بغداد حمایت می کنند .

طی تحولی جابرانه ، آنها با نیروهای جهادی که در ترکیه تعلیم دیده بودند و در سال ۱۹۶۹ حزب ملی Gorus به رهبری نکمتین اربکان و رجب طیب اردوغان را تشکیل دادند ، در گیر شدند . آنها در سال ۱۹۸۲ با حمایت از اخوان مسلمین سوریه ، دست مزد کار خود را دریافت کردند . و این بار با نزدیکی به عناصر جهادی در سال ۱۹۹۳ ، به هنگام جنبش ٬٬ رجعت به سوی ایمان ٬٬- ( ال-حملال ال -ایمانیه ) ، می بایستی بهای این عمل را نیز بپردازند . باشد که این دو تجربه بتواند به این تحلیل و نتیجه بیانجامد : که هر گونه اتحاد – حتا تاکتیکی - با این جماعت و گروه های مسلح آن ، دیر یا زود منتهی به هرج و مرج و بی نظمی خواهد شد . این درس عبرت را کشور سوریه به تلخی دریافت نمود ، چرا که تصور می کرد شرافتمندانه به عناصر جهادی عراق که به ظاهر در مقابل اشغال ایالات متحده ایستادگی می کردند کمک کرده ، هم چنین در کنار نیروهای حماس در مقابل اسرائیل ایستاده .

اروپائیان ، همچنان نتوانسته اند مسائل را درک کنند . آنها جمهوری عرب سوریه را متهم می کنند و برای ساکنین شرق حلب ٬٬ که مجبور به فرار از نبرد می باشند ٬٬ دل می سوزانند ، در حالی که باید رهایی آنها را از چنگال عناصر جهادی ، جشن بگیرند . ٬٬ شورشیان معتدل سوری ٬٬ ، که از عربستان سعودی ، لیبی ، تونس و کشورهای بیشمار دیگر آمده اند ، هم اکنون در حصار امن شهری آنها به سر می برند و تا کنون سو ٔ قصدهای بسیاری مرتکب شدند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

منبع
Al-Watan (Syrie)

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.