از تاریخ ۹ تا ۱۲ ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ ، داعش بار دیگر پالمیرا را به اشغال خود درآورد .

ریاض حجاب ٬٬ نماینده ی ارشد مخالفین سوریه ٬٬ ، ٬٬حکومت ٬٬ سوریه را محکوم به حمله به
٬٬ ساکنین بدون سلاح ٬٬ در منطقه ی حلب نمود ، و اضافه کرد که آنها ٬٬ به مانند موش های فاضلاب در برابر عناصر جهادی دولت خود خوانده ی اسلامی ٬٬ در حال فرار می باشند .

تعداد ۵۰۰۰ تن از عناصر جهادی به صورت نظم و ترتیب یافته ای به رقه و موصل سرازیر شدند تا هزاران سرباز سوری را که از شهر محافظت می کردند ، گیر بیاندازند . ارتش عرب سوری ، تنها فرصت یافت تا ساکنین را از شهر دور کند و پیش از عقب نشینی ، انبار سلاح های خویش را نابود سازد .

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ ، ایالات متحده ، عناصر داعش را وادار به محاصره ی بخش سنی نشین عراق نمود و ارتباط زمینی بین تهران و دمشق را قطع کرد ، که ٬٬ مرحله ی نهایی ٬٬ جاده ی ابریشم ٬٬ به حساب می آمد . در ماه مه ۲۰۱۵ ، زمانی که عناصر داعش منطقه ی موصل ( عراق ) را اشغال کردند ، از آنجا به سوی منطقه ی پالمیرا ( سوریه ) شتافتند . این گروه ها ی مسلح ، در مقابل چشمان نیروهای ایالات متحده که هیچ عکس العمل و یا هشداری ندادند ، از مرز گذشتند . با این وجود در ماه مارس ۲۰۱۶ ، این شهر از اشغال در آمد .

برای آن که نیروهای داعش بتوانند بار دیگر منطقه ی پالمیر را در اشغال خود قرار دهند ، نیروهای ایالات متحده ، جاده ای را از موصل به سوی دشت های سوریه کشیدند – منطقه ای که می بایستی تحت کنترل آنها باشد – و به بمباران های خود در منطقه ی رقه پایان دادند.

ارتش عرب سوریه که به طور عمده در حلب حضور داشت ، فرصت نیافت تا نیروهای کمکی به پالمیرا بفرستد که به سرعت از سوی عناصر جهادی که تعدادشان پنج برابر بیشتر از آنها بود ، اشغال شد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian