رییس جمهور ولادیمیر پوتین به اداره خدمات اطلاعاتی روسیه دستور داده است تا پس از مرگ سفیر خویش در آنکارا و یک دیپلمات عالی رتبه در مسکو، امنیت موسسات داخل و خارج کشور را تقویت نماید. تدابیر استثنایی برای تامین امنیت کنفرانس مطبوعاتی سالانه رییس جمهور پوتین که روز جمعه قرار است دایر گردد، در نظر گرفته شده است.

آنکارا بر خلاف رسم معمول خویش، پذیرفته است تا تحقیقات پیرامون قتل سفیر روسیه توسط یک کمیسیون روس-ترک انجام شود. روسیه بدون تاخیر ۱۸ تن کارشناس خویش را گسیل نمود.

از قول مطبوعات ترکیه، مولود مرات آلتین تاش قاتل در جریان چند ماه پسین هشت بار وظیفه حفاظت از جان رییس جمهور اردوغان را داشته است.

پولیس ترکیه ۱۳ تن نزدیکان قاتل را بازداشت و مورد بازپرس قرار داده است.

به گفته مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، دستور این عملیات قتل از جانب فتح الله گولن (خطیب اسلامگرا و اجنت سی آی ای که در ایالات متحده پناهنده می باشد) صادر شده است. در حالی که‌ از دید کرملین هنوز برای چنین ادعا خیلی زود است.

مسئولیت این قتل را شاخه سوریه القاعده به دوش گرفته است. به قول سایت گروه انتلیجنس، یک لیست از اهداف دیپلماتیک روسیه توسط القاعده به نشر سپرده شده بود.

هیچ خبری در مورد مرگ پتر پولشیکوف آمر دفتر آمریکای لاتین در وزارت امور خارجه روسیه نشر نگردیده است. هنوز هم روشن نیست که نامبرده به قتل رسیده و یا خودکشی کرده است.

نشست وزیران خارجه ایران،‌ روسیه و ترکیه بتاریخ ۲۰ دسمبر در فضای خوب در مسکو دایر شد [1]

روزنامه نیویارک دیلی نیوز در سرمقاله خویش با اشاره، نی تنها به قاتل سفیر، بل به رییس جمهور پوتین و اسد،‌ که آنها

را مسئول مرگ شهروندان سوریه میداند، واژه « قاتلان » را به شکل جمع عنوان کرده است. گرش کونتزمن در یک سرمقاله قتل سفیر را که به باور او، « تعصب بشار اسد برای قتل صد ها هزار غیر نظامی را برانگیخته بود، تجلیل کرد ». خبرنگار نامبرده این قتل را با قتل سفیر نازی در پاریس در سال ۱۹۳۸ توسط یک دانش آموز یهود مقایسه می نماید [2]. این چهارمین روزنامه پر تیراژ در ایالات متحده، ملکیت مارتیمر زوکرمن رییس سابق کنفرانس رییسان سازمان های عمده یهودیان آمریکاست.

جسد اندری کارلوف به مسکو منتقل شد (در عکس). مراسم ملی به خاک سپاری وی در حضور دوست شخصی وی، رییس جمهور پوتین برگذار خواهد شد.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی

[1Joint Statement by the Foreign Ministers of Iran, Russia and Turkey on agreed steps to revitalize the political process to end the Syrian conflict”, Voltaire Network, 20 December 2016. « اعلامیه مشترک وزیران خارجه ایران،‌ روسیه و ترکیه در مورد برداشتن گام توافق شده برای از سر گیری روند سیاسی ختم جنگ در سوریه »، شبکه ولتر، ۲۰ دسمبر ۲۰۱۶

[2Assassination of Russian Ambassador Andrei Karlov was not terrorism, but retribution for Vladimir Putin’s war crimes”, Daily News, December 20, 2016قتل اندری کارلوف سفیر روسیه، تروریزم نی بل مجازات جنایات جنگی ولادیمیر پوتین بود »، دیلی نیوز، ۲۰ دسمبر ۲۰۱۶