عناصر بسیاری در ارتباط باسوء قصد به دیسکوتکی در استامبول در تاریخ اول ماه ژانویه ۲۰۱۷ در دست است ، این در حالی است که دولت ترکیه اجازه ی انتشار هر گونه مطلبی بدون اجازه ی خود را منع کرده است .

 سوء قصد جان ۳۹ نفر را گرفت و ۶۹ تن نیز زخمی شدند .
 هدف دیسکوتک رینا ، محل تجمع افرادطبقه ی ممتاز مسیحی ارتودکس بوده ، که در بخش اروپایی ( به مفهوم قسمت اروپایی تنگه ی بسفر ) قرار دارد .
 بر خلاف نخستین گذارشات ، شاهدان عینی حضور دو تا چهار نفر مهاجم مسلح را که به سوی حاضرین شلیک کردند را تایید می کنند .
 بر خلاف اخبار اولیه ، هیچ یک از مهاجمین لباس بابا نوئل به تن نداشتند . بر عکس ، بسیاری از روزنامه های آ ک پ و چند تن از واعظین مسلمان ، در روزهای قبل از این سوء قصد مخالفت خود را با برگذاری جشن های دوران جاهلیت و آیین بابا نوئل اعلام کردند .
 به گفته ی پلیس ، مهاجمین مسلح افراد ورزیده ای بودند که آشنایی کامل با به کار گیری اسلحه داشتند.
 پلیس اعلام کرد هویت مهاجمین را شناسایی کرده و عکسی نیز در این رابطه منتشر نموده (عکس بالا ) ، اما نام آن شخص را فاش نکرد ه است . به گفته ی آنها او اهل منطقه ی آسیای مرکزی می باشد . منزل وی تحت بازجویی قرار گرفت و تعداد پانزده نفر از اطرافیانش به دفتر پلیس خوانده شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند .
 تنها داعش مسئولیت این سوء قصد را به عهده گرفت.
 همسر فرد مهاجم به پلیس خاطر نشان کرد ، که نمی دانست شوهرش با گروه داعش وابسته است .

از این اطلاعات اولیه می توان نتیجه گرفت که هدف از این سوء قصد مخالفت با نزدیکی میان ترکیه و روسیه بوده است ، که سوء قصد ۱۹ ماه دسامبر به سفارت روسیه در آنکار ، این موضوع را می تواند تایید کند . چنانچه این تهاجمات منافع داعش را تامین می کنند ، اما عناصر بدست آمده این تفکر را ایجاد می کند که آنها به طور قطعی مجری این سوء قصد نبودند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian