آنچه را جان کری در روز انجام می دهد، ویکتوریا نولاند آنرا در شب تخریب می کند

رییس جمهور رجب طیب اردوغان برای تضمین بقای شخصی خویش به تصفیه کاری گسترده تمام عناصر طرفدار ایالات متحده در کشور خویش پرداخته است و این تصفیه کاری در حالی است که او جنگ با سوریه، جنگ با پ. ک. ک. (حزب کارگران کردستان، م.) و در حال حاضر جنگ با اجیران سابق خویش یعنی داعش را پیش می برد.

خنثا کردن نفوذ ایالات متحده، نخست با قلع و قمع کردن عمال فتح الله گولن موعظه گر اسلامگرا، که از پنسیلوانیا برای سی آی ای کار می کند، آغاز شد. امروز این روند با اخراج و در اکثر موارد با دستگیری نی تنها تمام نظامیان وابسته به ایالات متحده، بل تمام نظامیان سکولار (غیر مذهبی) در کل دنبال می شود. باید نهایت احتیاط بخرج داد.

۴۵۰ تا ۶۰۰ تن افسر موظف ترکیه در ناتو دوباره به ترکیه فراخوانده شده اند. اضافه تر از یک صد تن آنان با خانواده های شان از بلجیم، یعنی مقر پیمان اتلانتیک، تقاضای پناهنده گی کرده اند.

نخستین پیامد این تصفیه کاری ضد سکولار این است که ارتش ترکیه برای مدت دراز بی سرپوش شده است. در پنج ماه از ۴۴ ٪ جنرالان ارتش تشکری شده است (یعنی به بازنشستگی سوق شده اند، م.)، و این در حالی است که در زمان رسوایی ارگنیکون ۷۰٪ افسران عالی رتبه آن روزگار برکنار، دستگیر و به زندان انداخته شده اند. عملیات بنام « سپر فرات » به نسبت کمبود فرماندهی خویش به بن بست مواجه شده است.

لذا اردوغان ناگزیر به بازنگری بلند پروازی های نظامی خویش در سالهای آینده، چی در سوریه، چی در عراق و قبرس، یعنی سه کشور را که به شکل قسمی اشغال کرده است، می باشد. بنا بر آن او از شرق حلب در سوریه دست کشید اما نه از ادلیب، و در حال حاضر آماده گی برای عقب نشینی از بشیقه عراق را می گیرد.

از دید واشنگتن، بیرون رفتن احتمالی ترکیه از ناتو، یا دست کم خارج شدن از فرماندهی مشترک پیمان اتلانتیک شمالی باعث پایین شدن عرق سرد بر جبین جناح امپریالیست در قدرت خواهد شد. از لحاظ شمار تفنگداران، ارتش ترکیه در واقع پس از ایالات متحده آمریکا در ترکیب ناتو به درجه دوم قرار دارد. برخلاف، خروج احتمالی ترکیه از آن پیمان، بیش از همه برای جناح دونالد ترامپ نوع تسکین خواهد بود که آن کشور را رانده شده می پندارد.

ناگزیری نئو- محافظه کاران در برگشتاندن ترکیه « به نبض تاریخ » (همان نبض « قرن تازه آمریکایی» ) از همین جا ناشی می شود. به این ترتیب معاون وزیر خارجه آمریکا ویکتوریا نولاند تلاش می ورزد تا قبرس را به ارودوغان پیشکش کند، پروژه یی را که نامبرده در پی انتخابات نوامبر سال ۲۰۱۵، همان روزهایی که رییس جمهور اوباما دستور از میان برداشتن رییس جمهور ترکیه را صادر کرده بود، طرح نموده بود.

ویکتوریا نولاند با تعمیل شانتاژ و باج خواهی بر رییس جمهور قبرس نیکاس انستسیادیس، از وی تقاضا نمود تا « برنامه صلح » وی برای قبرس را بپذیرد: یعنی جزیره قبرس دوباره متحد و غیر نظامی شود، به این مفهوم که قبرس از وجود ارتش خویش محروم می گردد، در حالی که ناتو - یا بطور مشخص واحد های ارتش ترکیه - در آنجا پیاده خواهند شد. به این ترتیب ارتش ترکیه می تواند عملیات اشغال جزیره قبرس را بدون نبرد به سر برساند. در حالی که اگر رییس جمهور انستسیادیس از این معامله فریبنده سر باز زند، می تواند به اتهام دست داشتن وی به عنوان وکیل مدافع در معامله شرکت ایمپریوم، مربوط دوست روسی وی آقای لئونید لیبیدف، یعنی یک تجارت دو میلیارد دالری، در نیویارک به محاکمه کشانده شود.

به این تربیب قطع رابطه با ناتو برای ترکیه به قیمت از دست دادن شمال شرق قبرس تمام خواهد شد، در حالی که نگهداشتن آن کشور در چارچوب پیمان اتلانتیک، سرتاسر قبرس را در اختیارش قرار خواهد داد.

به یقین در چند هفته آینده وزیر خارجه نو آمریکا آقای رکس تیلرسن از ویکتوریا نولاند اظهار سپاس خواهد کرد، اما گروهی که نولاند از آن نماینده گی می کند، نباید آنقدر هم از قدرت خویش محروم ساخته شود. خانم نولاند عضو خانواده بنیانگذاران « پروژه برای قرن تازه آمریکایی » می باشد که در برنامه ریزی رخداد های ۱۱ سپتامبر شرکت جسته بود. پدرکلان (پدربزرگ) وی دونالد کاگان از انستیتوت هدسن، نئو-محافظه کاران و شاگردان ليو شتراوس در تاریخ نظامی سپارت را آموزش داده بود. برادر شوهر وی فریدریک کاگان از انستیتوت شرکت های آمریکا تامین کننده روابط دولتی جنرالان داوید پترئوس و جان ر. آلن بود. خواهر شوهر وی کیمبرلی کاگان انستیتوت پژوهش های جنگی را بنیاد نهاد. شوهر وی رابرت کاگان در حال حاضر از جانب امیر سابق قطر در بروکینگ انستیتوشن تمویل مالی می شود. چهار چهره،‌ پنج اتاق فکری، و همان یک ایدیولوژی.

اما خود ویکتوریا بطور پی در پی سفیر در ناتو، سخن گوی هیلاری کلینتون و سازمانده کودتای کیف در ماه فبروری سال ۲۰۱۴ بود. او به رییس جمهور پترو پروشنکو و اردوغان کمک کرد تا « بریگاد بین المللی اسلامی » را ایجاد کنند که به سازماندهی تخریب کاری های گسترده در روسیه دست زدند. این فعالیت های وی توسط حکومت پس پرده ایالات متحده بر ضد اداره ترامپ دنبال خواهند شد.

این گروه که در عقب کاگان ها قرار گرفته اند، محض به هدف باقی ماندن در قدرت، به جنگ در سوریه ادامه می دهند. نی تنها رییس جمهور بارک اوباما قدرت نداشت تا آنها را از گرفتن قدرت در اداره خویش کنار بکشد، بل شخصیتی مانند ویکتوریا نولاند که به عنوان یک چهره دست نشانده اداره بوش تلقی می شد، برای رسیدن به قدرت در اداره دموکرات ها و سازماندهی موج روسیه ستیزی هیچ مشکل نداشت. اگر او با فراصت خوب با هیلاری کلینتون کار کرده بود، اما یکجا با دوستش جفری فلتمن، یعنی رییس واقعی سازمان ملل، هرگز از تخریب کاری در امور دیپلوماسی وزیر خارجه جان کری دست نکشیده بود.

مسکو با شناخت ظرفیت اردوغان در تغییر ناگهانی ستراتیژی اش، یا باید دلهره گی های انستسیادیس را آرام کند و یا هم چیز جذاب تر، به منظور نگه داشتن ترکیه در نقطه وسطی میان ایالات متحده و روسیه، را به انکارا پیشنهاد کند.
تیری میسان. منبع: الوطن (سوریه)

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی
منبع
Al-Watan (Syrie)">Al-Watan (Syrie)