نخست وزیر سابق کوزوو ، راموش حارادیناج ، از سوی مقامات قضایی فرانسه در فرودگاه بال-مولهاوس دستگیر شد ، سپس با قرار کنترل قضایی آزاد گردید . کشور صربستان تقاضای تسلیم وی به دولت مطبوعش را درخواست نمود تا برای به جنایات او که در سال های ۱۹۹۰ در ارتش آزادی بخش کوزوو UCK مرتکب شده رسیدگی شود .

کوزوو دولتی است که توسط نیروهای ناتو به وجود آمده ، اما توسط جامعه ی جهانی مورد تایید قرار نگرفته است .

این دولت توسط مافیای آلبانیایی به وجود آمده ، و ارتش آزادی بخش کوزوو ، اقدامات تروریستی کورکورانه ای در یوگوسلاوی مرتکب گردید ، که در پی آن از سوی بلگراد سرکوب های بی ملاحظه ای صورت گرفت و جنگ ناتو را مورد تایید قرار داد . افسران آن توسط KSK آلمان و به هزینه ی اتحادیه آتلانتیک ترکیه آموزش دیدند .

۱۷ سال بعد ، می بایستی دادگاه جنایی بین المللی تشکیل شود تا به جنایات مرتکب شده توسط ارتش آزادی بخش کوزوو رسیدگی شود ، در حالی که اتهاماتی که به کشور صربستان نسبت داده شد ، بلافاصله مورد تصویب قرار گرفت .

از آنجاییکه ناتو نتوانست ثابت کند که پرزیدنت سلوبودان میلوشویچ مرتکب جنایت علیه بشریت شده ، او را پس آنکه سالها مورد محاکمه قرار داد ، عاقبت در سلول زندان لاهه در سال ۲۰۰۶ به قتل رسانید . مرگ او مقدمه ای برای کشتن صدام حسن و معمر قزافی بود که آنها نیز قربانی نیروهای ناتو واقع شدند .

راموش حارادیناج ، پیش از این از سوی دادگاه بین الملل کشور سابق یوگسلاوی در سال ۲۰۰۷ محاکمه گردید . سرویس های اطلاعاتی ناتو از تبادل اطلاعات به کارلا دل پونته دادستان ممانعت ورزیدند . بیش از ده ها شاهد به قتل رسیدند ، در حالی که آماده ی شهادت در دادگاه بودند . راموش حارادیناج نیز تبرئه شد .

چنانچه روزی جلسه ای ویژه به جهت قضاوت بر صلاحیت قضایی تشکیل شود ، متهم اصلی رئیس جمهور فعلی کوزوو ، هاشم تاَشی خواهد بود . ولی تا آن روز ، صربستان خواهان اجرای عدالت می باشد .

در جلسه ی تفهیم اتهام ،راموش حارادیناج به قضات فرانسوی ناسزا گفت و آنها را متهم به پشتیبانی از پرزیدنت میلوسویچ نمود . وکیل مدافعی وی ، راشل لیندون ،عدم صلاحیت بلگراد را برای محاکمه ی موکل خود محکوم نمود و این استدلال را آورد که او پیش از این در لاهه محاکمه شده است . اما برای اعلام جرم با ملاحظه ی به اینکه شاهدان مرده بودند ، نخستین جلسه ی محاکمه نتوانست بر تمامی جرایم حکم صادر کند .

در همه حال استرداد راموش حارادیناج به سوی صربستان نیاز به موافقت رسمی دولت فرانسه دارد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian