به دنبال نشست آستانه ، که طی آن نقطه نظر ترکیه ، هم سو با نظرات روسیه و ایران گردید ، و دیداری که در مسکو صورت گرفت که در آن جناح مخالف کشور سوریه و طرفدار ترکیه ، با مخالفین جمهوری خواه گفتگو نمود ، جنگ داخلی میان گروه های مسلح از سر گرفته شد .

در این راستا ، گروه القاعده نیروهای خود را بار دیگر سازمان دهی کرد و اعلام نمود که گروهی موسوم به حیات تحریر الشام را به وجود آورده .

این نام گذاری جدید گروهک های فتح الشام ( النصرت سابق ) ،حرکت نور الدین الزاکانی ( سیا ) ، لیوا الحق ، انصار الدین و جیش السنا ( سیا ) را به جمع خود فرا خوانده.

این عملیات توسط م آی ۶ حمایت می شود که لوگوی این سازمان جدید را طراحی کرده .

این گروهک جدید شخصیت های متفاوتی را میان خود جای داده که از میان گروهک اسلامی مردمان آزاد شام ( احرار الشام ) بوده اند ، هنوز مشخص نیست که این گروهک به صورت مجزاباقی می ماند و یا اعضای آن هم بستگی آتی خود را اعلام خواهند کرد .
افراد این گروه شامل این افراد می باشند :
 شیخ عبدالله الموحیسینی سعودی ( رئیس سابق گروهک ٬٬معتدل٬٬ شرق حلب که رئیس دادگاه شرعی نیز بوده است .
 ابو یوسف مهاجر ( سخن گوی سابق نظامی )
 ابو صالح تهان ( فرد شماره ی دو سازمان )

احرارالشام گروهک تروریستی بود/ یا هست ، و از سوی عربستان سعودی مخارج آن تامین می گردد و روابط آن از سوی انگلستان معین می شود . وزیر امور خارجه ی آن لابیب النها ، فردی است انگلیسی و عضو م آی ۶ . او آزادانه در قاره ی اروپا در رفت و آمد می باشد و یک سال و نیم پیش ، در واشنگتن پست ، آزادانه عقاید خود را منتشر می ساخته .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian