CIA, Robin Townley’e, Ulusal Güvenlik Konseyi (UGK)’nin içinde yer alması için gerekli Savunma akreditasyon düzeyini vermeyi reddetti.

Robin Townley, Ulusal Güvenlik Danışmanı General Michael Flynn’in baş yardımcısı olarak belirlenmişti. UGK içerisinde Afrika Müdürü görevini yürütmesi bekleniyordu ama istifa etmek zorunda kaldı.

CIA’nin kararı, Başkan Trump’ın, CIA Başkanının UGK’ya daimi olarak katılımına son veren Memorandum’una karşılık gerçekleşen bir misillemedir.

CIA eş zamanlı olarak General Flynn’ın başkanlık seçimlerinden önce Rus Büyükelçisi Sergey İvanoviç Kislyak ile temaslarının bir federal suç oluşturduğunu kanıtlamaya çalışmaktadır. CIA’ye göre Michael Flynn, Donald Trump’ın kamuoyuna da yansımasına karşın, Moskova’ya karşı uygulanan yaptırımların kaldırılması gerektiğine dair açıklamalarını Rus diplomata teyit ederek casusluk suçu işlemiştir.

Eğer CIA amacına ulaşırsa, Ulusal Güvenlik Danışmanının tutuklanması gerekecek.

Turmoil at the National Security Council, From the Top Down”, David Sanger, Eric Schmitt, ve Peter Baker, The New York Times, 12 Şubat 2017.

Çeviri
Osman Soysal