Reuters haber ajansına göre CIA, her ne kadar « cihatçıların » saldırısı altında da olsa, Suriyeli « isyancılara » her türlü yardımı dondurdu [1].

NATO üyeleri bugüne kadar, « isyancılarla », « cihatçıları » birbirinden ayırıyordu. Kimi zaman, « ılımlılardan » ve « aşırılardan » söz ediyorlardı. Gerçekte, « ılımlı isyancılar » hiçbir zaman « aşırılardan » daha az şiddet kullanmadılar. Bir propaganda video görüntüsünde Özgür Suriye Ordusu’nun (« ılımlı ») komutanı bir Suriyeli askerin kalbini ve ciğerini yiyor ve bütün Nusayrilerin sonunun aynı olacağı tehdidinde bulunuyordu. Bu anlambilimsel ayrım, MI6’nın, Suriye’ye karşı savaşın öncesinde, İngiliz gizli servislerinin genişletilmiş Ortadoğu halklarının tümünün anti-emperyalist olduğu gözleminde bulundukları bir belgesine göndermede bulunuyor. Öte yandan sömürgeciliği yeniden tesis etmek için, « ılımlı » anti-emperyalist gruplara dayanmak ve bölgeyi denetim altında tutmanın imkansız olduğu en « aşırılarla » savaşmak gerekmektedir.

Trump yönetimi, « aşırı » ya da « ılımlı » olarak bellensin, artık bütün cihatçılarla ilişkisini kesmeyi öngörüyor.

Çeviri
Osman Soysal

[1Exclusive : CIA-backed aid for Syrian rebels frozen after Islamist attack - sources”, Tom Perry, Suleiman Al-Khalidi and John Walcott, Reuters, 21 Şubat 2017.