Eski ABD Başkanı Barack Obama, Ocak ve Şubat aylarında kullandığı geçici ofisler yasal olarak siyaset yapmaya uygun mekanlar olmadığı için personelini Kaloroma Mahallesine (Washington D.C.) taşıdı. Bu yeni karargah, Bill Clinton’un eski basın danışmanından kiralanan eski bir konakta kuruldu (fotoğrafta).

Obama çiftinin sırdaşı Valerie Jarett’in yönettiği ekibin görevi Başkan Donald Trump’ın görevden alınmasını örgütlemektir. Anayasanın IInci Maddesi Temsilciler Meclisine görevi başında olan bir Başkanı suçlama ve Senatoya da cinayet ya da suç işlediğinde onu yargılama izni veriyor. Öte yandan Başkan Donald Trump bugüne kadar böylesi bir suç işlemedi. Dolayısıyla Barack Obama’nın danışmanları öncelikle onu suçlayacak bir şeyler bulmakla görevlidirler. Tarihsel olarak bir başkanın görevden alınması prosedürü hiçbir zaman sonuna kadar sürdürülmedi.

Eşzamanlı olarak, Logan Yasası’nı ihlal ettikleri iddia edilen (ki bundan iki yüzyıl önce kabul edildiğinden beri hiç uygulanmamış olan) Trump’ın ekibindeki dört kişiye yöneltilen suçlamaların, görevde olduğu dönemde Başkan Obama’nın talimatıyla seçim kampanyası ekibinin telefon görüşmelerinin dinlenmesi yardımıyla oluşturulduğunu öğreniyoruz. Beyaz Saray o dönem, Donald Trump’ı seçim kampanyasını Rusya’nın parasıyla finanse etmekle suçluyor ya da bu iddiada bulunuyordu: suçlamanın doğru olmadığı ortaya çıktı.

— 

http://www.voltairenet.org/article195516.html

Raphaël Glucksman, François Fillon’a karşı

Voltaire İletişim Ağı – 4 Mart 2017

Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olmak için bugüne kadar tüm koşulları bir araya getiren tek şahsiyet olan François Fillon [1], adaylıktan çekilmesi için çeşitli kesimlerin baskılarına maruz kalıyor. Hiçbir cinayet ya da suç işlemediği ortada iken, Parlamento’daki yardımcısını resmi hizmetin A kadrosu düzeyinde ücretlendirdiğinin iddia edildiği bir olayla ilgili olarak hakkında soruşturma açılmakla ve savcılar tarafından kovuşturulmakla suçlanmaktadır.

François Fillon, seçmenlerinin kendini destekleyip desteklemediğinden ve adaylığını sürdürüp sürdüremeyeceğinden emin olmak için, bu Pazar günü Paris’te bir miting çağrısında bulundu.

Muhaliflerine göre bu gösteri de facto olarak hakkında soruşturma açan hakimlere karşı düzenlenen bir turne anlamına geliyor. Dolayısıyla hukuk devletini tehdit eden bu hakimler değil ama bizzat François Fillon’dur.

Bu nedenle Raphaël Glucksmann, Pazar günü başkentin bir başka mahallesinde karşı gösteri düzenliyor.

Raphaël Gluclksmann, babası yeni muhafazakar denemeci André Glucksmann’ın düşüncelerini ve adres defterini paylaşmaktadır. André Glucksmann, 80’li yılların sonunda CIA’nin Exchange programı kapsamında Londra’da görev yaptı. Raphaël’e gelince, « Gül Devrimi » sırasında Gürcistan Cumhurbaşkanı ve daha sonra Meydan darbesi sonucunda Ukrayna’nın Odessa bölgesi valisi olan Mihail Şaakaşvili’nin danışmanlığını üstlendi. Raphaël, Gürcistan İçişleri Bakanı (muhalefetin büyük çoğunluğunu hapse tıkan hükümet içerisinde) ve bugün Ukrayna İçişleri Bakanı (Donbass halkını katleden hükümet içerisinde) olan Eka Zguladze ile evlendi.

[1] Kaynak : Anayasa Konseyi.

Çeviri
Osman Soysal