Google New Lab ve European Journalism Center (EJC), 28 Şubat 2017’den beri, Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası boyunca Fransız ve yabancı şirketlerin eşgüdümünü sağlamaktadır.

İki kurum da, ABD’deki seçim kampanyası sırasında medyaları Donald Trump’a karşı yönlendiren ProPublica’ın deneyiminden destek almaktadırlar.

Sadece medya kuruluşlarını değil ama onlara « uzmanlar » sağlayan okulları da bir araya getirmektedirler.

Fransa’daki seçim kampanyası süresince Google News Lab ve European Journalism Center (EJC) ile anlaşma imzalayan şirketler şunlardır:

AFP, Bellingcat, Bloomberg, Buzz Feed News, le Centre de formation des journalistes (Gazeteci Eğitim Merkezi), Centre France, Channel 4, l’École de journalisme de Sciences Po (Siyasal Bilimler Gazetecilik Yüksekokulu), l’École publique de journalisme de Tours (Tours Devlet Gazetecilik Okulu), Euractiv, Euronews, Explicite, Facebook, Factoscope, France24-Les Observateurs, FranceTélévisions, Global Voices, International Business Times, L’Express, La Provence, La Voix du Nord, L’Avenir, LCI, Le Journal du dimanche, Le Monde, Le Télégramme, Les Décodeurs, Les Échos, Libération, London School of Economics, Mashable-France 24, Meedan, Nice-Matin, Ouest-France, Rue 89, StoryFul, Street Press, Sud-Ouest.

Örnek: geçiş dönemi süresince, Buzz Feed News, Rus gizli servislerinin elinde Donald Trump’ın başına iş açacak bir dosya olduğunu belirten bir yalan haber yayınlamıştı. Bu, Moskova’nın ABD Başkanına şantaj yapabilecek durumda olması anlamına geliyordu. ProPublica’nın ortakları, seçilmiş başkanın karşı çıkmasına rağmen bu « doğrulanmış » suçlamayı fazlasıyla yayınladılar. Bunun basit bir iftira olduğu daha sonra ortaya çıktı.

Çeviri
Osman Soysal