Avrupa Birliği, radyo-televizyon yayınlarının yeniden yayınlanmasına ilişkin mevzuatını değiştirmeye hazırlanıyor. Bu tür ürünlere müzik kayıtlarının yeniden yayınlanmasına ilişkin aynı ortak sistemin uygulanması söz konusudur.

Avrupa Komisyonu aynı zamanda bu sistemi, European Alliance of News Agencies (EANA)’nın özellikle GoogleNews’tan talebi olan, haber ajanslarının haberlerine de uygulamayı öngörüyor. Ancak Avrupa Parlamentosu, bu sistemi internet üzerinde yayınlanan ve başka sitelerde yer verilen tüm makaleleri de içerecek şekilde genişletmek gerekeceğinden buna karşı çıkıyor.

Telif haklarının kolektif yönetiminin küçük eser sahiplerinin aleyhine ve en büyük eser sahiplerinin yararına işlediğini hatırlatmamız gerekir. Uygulamada müzik kayıtlarının yeniden yayınlanması sonucunda toplanan haklar hiçbir zaman küçük eser sahiplerine ödenmemekte ve en büyüklerinin yararına kullanılmaktadır.

European Alliance of New Agencies (EANA) bir basın bildirisinde, reklam gelirleriyle ayakta kalamayan birliğe üye küçük haber ajanslarının, arama motorlarının gelirlerinden kesilecek bir kolektif ücretlendirme sisteminin kurulmasını şart koştukları hatırlatılmaktadır. Yalnız üye haber ajanslarının otuza yakını kamuya ait ya da yarı kamusal niteliktedir. Dolayısıyla burada telif haklarının devletlerinin yararına kurumlaştırılması söz konusudur.

Çeviri
Osman Soysal