Başkan Donald Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a ABD’nin önümüzdeki üç yıl için BM çalışmalarına sağladığı mali desteği yarı yarıya düşürme talimatı verdi.

Bu karar, Büyükelçi Nikki Halley’in Güvenlik Konseyindeki hesap denetimi yapılması talebi sonrasına denk geliyor.

Temmuz 2012’den ve Jeffrey Feltman’ın örgütün siyasi bölümünün başına atanmasından beri, BM imkanları ABD derin devleti tarafından genişletilmiş Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesi ve iki ipek yolunun kesilmesi hedeflerine ulaşılması için kullanılıyor.

Başkan Trump’ın kararını barışa karşı atılmış bir adım gibi gösterecek bir basın kampanyasına hazırlıklı olmamız gerekirken [1], bunun tamamen tersi söz konusudur. Halen Suriye ve Donbass’a karşı yürütülen savaşlar New York’tan örgütlenmektedir. Öncelikle ABD derin devleti temsilcilerini örgütün bünyesinden temizlemeden ve bir sadelik tedavisi uygulamadan, BM’yi asli işlevlerine geri döndürmek mümkün değildir.

Rex Tillerson Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyinde yer alan STK’lara yazdığı mektupta Örgütte reform yapmanın ya da onu terk etmenin gerektiğini belirtti. Bu konsey, Libya Arap Cemahiriyesinin başkent Trablus’ta bir isyancı mahallesini bombaladığına yönelik sahte suçlamaları teyit etmişti. Bu yalan, sömürgeci geleneğe uygun bir « rejim değişikliği »ne onay vermek için, Güvenlik Konseyinin NATO’dan sivil halkı « diktatör »den koruma talebinde bulunmasına temel oluşturmuştu.

Çeviri
Osman Soysal

[1White House seeking significant cuts to U.S. payments to United Nations”, Karen DeYoung, The Washington Post, 15 Mart 2017.