اندریو ناپولیتانو دادستان (قاضی) در کانال فاکس نیوز اعلان کرد که این نه سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) و نی FBI بود که در دوران نامزدی و سپس ریاست جمهوری منتخب ترامپ خبرچینی وی را می کرد، بل این مرکز فرماندهی اطلاعات دولتی بریتانیا (GCHQ) بوده است.

مرکز فرماندهی اطلاعات دولتی GCHQ عضو پیمان پنج چشم، (Five Eyesیا بطور اختصار FVEY یعنی اتحادیه خدمات اطلاعات سری آسترالیا، کانادا، زیلاند نو، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا، تکیه بر ویکی پیدیا، مترجم)، است که به تاریخ ۵ ماه مارچ سال ۱۹۴۶ در امتداد چارت اتلانتیک و پیروزی متحدان ایجاد گردیده است.

روابط میان بریتانیا و اداره اوباما در آن حد نزدیک بود که لندن آغاز کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری بارک اوباما را سرمایه گذاری کرده بود. شمار از اعضای اداره دور نخست اوباما، از درون جامعه زائران (سازمان انگلیسی/آمریکایی که در سال ۱۹۰۲ ایجاد شده و به قول سیاست مدار آمریکایی، ژوزف کات، وظیفه اش ترویج صلح دوامدار و حمایت دوجانبه ایالات متحده و بریتانیا می باشد. این سازمان با ترتیب ضیافت های خویش در هنگام تقرری سفیر بریتانیا در آمریکا و یا سفیر آمریکا در بریتانیا مشهور می باشد. در میان اعضای آن سازمان ملکه الیزابت دوم هم وجود دارد. عده کم از اعضای برجسته این اتحادیه عبارت بودند از: هنری کیسنجر، مارگریت تاچر، کاسپر واینبرگر، داگلاس فیربنکس جونیور، هنری لوس، لارد کرینگتن، الکساندر هیگ، پاول فولکر، توماس کین و والترکرانکایت، اعضای رده نخست خانواده سلطنتی، وزیران خارجه ایالات متحده، سفیران آمریکا در جنب دادگاه سنت جیمس. تکیه بر ویکی پیدیا، مترجم) برگزیده شده بودند. این سازمان یک اتحادیه نهایت مخفی است که توسط ملکه الیزابت دوم ریاست می گردد.

از قول دادستان ناپولیتانو، GCHQ رونوشت های شنیداری تیلفون های برج ترامپ را به رییس جمهور اوباما می فرستاد.
در سال ۱۹۷۴، رییس جمهور ریچارد نکسون ناگزیر شده بود تا به دلیل رسوایی واترگیت، از این اتحادیه استعفا دهد، زیرا نامبرده مقر رقیب انتخاباتی دموکرات خویش را می شنفت.

ترجمه توسط
فرهاد بارکزوی