12 ila 24 Mart tarihleri arasında Sicilya’nın Akdeniz kıyıları açıklarında, ABD, Kanada, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Türkiye’nin deniz kuvvetlerinin katıldığı, NATO’nun Dynamic Manta deniz tatbikatı yürütülmektedir. Tatbikata katılan 16 deniz biriminin ana unsurunu ABD’ye ait California SSN-781 taarruz denizaltısı oluşturmaktadır. Yüz torpil ve kara hedeflerine yönelik yaklaşık seyir füzesiyle donanmış olan denizaltı, Avrupa ve Afrika’da ABD denizaltı savaş harekatlarından sorumlu Task Force 69’a dahildir.

U.S. Navy taarruz denizaltısı dışında tatbikata, Niscemi’deki MUOS istasyonu ve Sigonella’daki hava-deniz üssüyle birlikte Porter füze destroyeri ve deniz devriye uçakları da katılmaktadır.

Dynamic Manta 2017 tatbikatı, aynı zamanda Avrupa’daki ve Afrika’daki US deniz kuvvetlerine komuta eden, ABD’li Amiral Michelle Howard’ın emri altındaki Birleşik Müttefik Kuvvetler Komutanlığı (karargahı Napoli Lago Patria’da bulunan) sorumluluk sahasında gerçekleştirilmektedir. İtalya tatbikata kendi birimleriyle katılmanın dışında, tüm lojistik desteği sağladığından MariSicilia Komutanı Tuğamiral De Felice’nin « asli rol » olarak tanımladığı görevi de üstlenmektedir. « Atlantik ötesindeki ülkelerden gelenler dahil deniz birimlerinin yakıt, cephane ve destek ikmalini sağladığı için stratejik nokta olan » Augusta (Siraküza) limanının rolü özellikle önemlidir. Aynı zamanda dokuz savaş gemisini ağırlamaya müsait Catane Limanı da önem taşımaktadır.

Eş zamanlı olarak, ABD Özel Kuvvetleri Şubat ayından beri Pachino (Siraküza)’daki deniz atış poligonunda gerçek mermilerle tatbikat yapmaktadır. Bu bölge, Nisan 2006’da III. Berlusconi Hükümeti döneminde Pentagon ile imzalanan bir mutabakat temelinde resmi olarak « ABD’nin özel kullanımına » ayrılmıştır.

Yine aynı mutabakatla Sigonella Üssü içerisinde, hava deniz üssü için ve Niscemi de de deniz telsiz aktarma merkezi ve MUOS kesintisiz kara istasyonu için ABD’ye bir özel bölge ayrılmıştır. Bu bölgelerde, sadece « tüm önemli ABD faaliyetlerini önceden İtalya Komutana bildirmek » taahhüdü karşılığında, « ABD Komutanının, ABD personeli, araç gereci ve harekatları üzerinde mutlak komuta yetkisine sahip olduğu » kelimesi kelimesine vurgulanmıştır.

ABD hava deniz istasyonunun harcamaları, varılan mutabakat temelinde Nas I yani idari ve yaşam alanı bölümü ABD, Nas II yani harekat birimleri yani en maliyetli olan bölümü ise NATO tarafından yani aynı zamanda İtalya tarafından finanse edilecektir.

Ulus için simgesel öneme sahip Sicilya’nın durumunun, Dynamic Manta’nın sona erdiği günün ertesi yani 25 Mart’ta yapılması planlanan gösterinin ana temalarından biri olması gerekir. ABD’nin NATO aracılığıyla ve doğrudan Avrupa üzerinde uyguladığı tahakküm ve nüfuzdan kurtulmadan, Avrupa Birliğinin temsil ettiği iktidardan kurtulmak mümkün değildir. Bugün, Avrupa Birliğinin 28 ülkesinden 22’si, Birlik halkının %90’ından fazlası, Birlik tarafından « ortak savunmanın temeli » olarak kabul edilen NATO’nun parçası durumundadır.

ABD komutası altındaki NATO, Yugoslavya (1999), Afganistan (2001), Irak (2003), Libya (2011), Suriye (2011’den beri) ve Ukrayna (2014’ten beri)’dan sonra başka savaşlara hazırlanmakla meşguldür. Denizaltı savaş tatbikatında muhtemelen nükleer saldırı yeteneklerinin de test edildiği Dynamic Manta da bunu doğrulamaktadır. Bu haber, büyük « haber » ağlarının düğümleri arasına sıkışmış gibi görünüyor.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)