Massachusetts Institute of Technology uzmanı Profesör Theodore Postol, 13 Nisan 2016 tarihinde yayınlanan bir raporda, Beyaz Saray’ın yayınladığı istihbarat ajansları raporunun büyük yanlışlar içerdiği gözleminde bulunuyor.

Örneğin:

CIA’ye göre, Han Şeyhun kimyasal olayı bir Sarin gazı dağılımı sonucunda yaşanmıştır. Oysa CIA’nin biricik kaynağı Beyaz Kasklılar tarafından yayınlanan fotoğraflarda, Suriye tarafından atılan bir bombanın neden olduğu çukurdan depolar kaldıran kişiler gösterilmektedir. Ancak Sarin gazı bulaşması solunum yoluyla gerçekleşmiyor. Bu gaz deriye nüfuz ediyor. Hava ve ışık temasıyla etkisini yitirmesi için birçok haftaya ihtiyaç oluyor. Eğer fotoğraf CIA’nin iddia ettiği gibi özgün ise, bunun Sarin gazı olması mümkün değil, çünkü numune alan kişiler ve onları izleyen aylakların anında ağır bir şekilde zehirlenmeleri gerekirdi.

**

İdlib vilayetinde bulunan Han Şeyhun, çeşitli İslamcı grupların işgali altındadır ve de facto olarak NATO tarafından yönetilmektedir. 14 Nisan 2017’de yaşanan kimyasal olaya ilişkin tek kaynak, El Kaide üyelerinden oluşan ve İngiliz MI6’i tarafından eğitilen, James Le Mesurier’nin komutası altındaki Beyaz Kasklılar örgütüdür.

21 Ağustos 2013’te, Şam’ın Guta bölgesinde gerçekleşen kimyasal olay, 322 ila 1 729 arasında kişinin ölümüne yol açmıştı. O dönem Batılılar olaydan Suriye Arap Cumhuriyetini sorumlu tutmuştu. Bu arada olaydan dört ay sonra Eren Erdem adlı CHP’li bir Türk milletvekili, kullanılan gazın Türkiye menşeli olduğunu ve Şam’a İlhami Bali’nin (halen IŞİD’in Türkiye sorumlusu) yönetiminde Türk yetkililerin suç ortaklığıyla nakledildiğini ortaya koyan belgeleri kamuoyuna açıklamıştı. Bu belgeleri ifşa ettiği için (ama gerçekleri çarpıttığı için değil) dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından vatana ihanetle suçlanan Eren Erdem’in parlamenter dokunulmazlığı kaldırılmış, tutuklandıktan sonra 350 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

About the Nerve Agent Attack in Khan Shaykhun, Syria (April13,2017)

Çeviri
Murat Özdemir