Görsel ve yazılı haber bültenleri Trump-Gentiloni görüşmesine dair çok az bilgi verdiler. Oysa bu biçimsel olmaktan tamamen farklı bir olaydı. Paolo Gentiloni’ye göre, Matteo Renzi hükümetinin (Gentiloni’nin Dışişleri Bakanı olduğu) Başkanlık seçimlerinde Donald Trump karşısında Barack Obama ve Hillary Clinton’a verdiği açık desteğin neden olduğu, hükümetinin yeni ABD başkanına yönelik tutumu üzerine düşen gölgenin dağıtılması söz konusuydu.

Gentiloni, Beyaz Saray’dakinden bağımsız olarak, İtalya’nın « dış politikasının temel direği » olarak gördüğü ABD’ye olan « tarihsel bağlılığını » teyit ederek bunu gayet güzel başardı. Başkan Trump, « 30 000’den fazla Amerikan askerinin ve yakınlarının ülkenin her yerinde üslendiğini » ve İtalya’nın, ABD’den sonra Irak ve Afganistan anlaşmazlıklarında en çok askeri birlik katkısında bulunan ülke olduğunu hatırlatarak İtalya’yı kutladı.

İtalya’nın sunduğu katkı, gerçekte Trump’ın ifade ettiğinden çok daha fazladır. İtalya’daki ABD/NATO üslerinden, resmi olarak terörizme karşı savaşta kullanılmak üzere Ortadoğu’ya gönderilen artan silah miktarı bunu açıkça ortaya koyuyor.

Bazı gemilerin güzergahları incelendiğinde, bu sevkiyatlar izlenebilir hale gelir: örneğin Savunma Bakanlığı tarafından kiralanan Excellent adlı yük gemisi (Malta bandıralı ama İtalyan mürettebatlı), çok sayıda Lynx zırhlı aracı ve silah yüklendikten sonra 19 Nisan’da Piombino (Livorno) limanından ayrılmış; iki gün sonra, yakıt ve cephane tedarikinde stratejik nokta Augusta’ya (Siraküza) uğramış, ardından Süveyş Kanalı üzerinden Suudi Arabistan’ın Cidde limanına yönelmiştir. Bu limana daha önce 9 Nisan’da, Suriye, Irak ve Yemen savaşlarına yönelik Camp Darby Üssünden (Pisa) Ortadoğu’ya silah sevkiyatı için aylık düzenli seferlerine başlayan, Livorno’dan gelen ABD’ye ait Liberty Passion gemisi yanaşmıştı.

Gentiloni, Trump ile birlikte düzenlediği basın toplantısında « bazı sıradan durumlar dışında İtalya’nın Suriye’deki askeri harekatlara müdahil olmadığını » söyledi. Başkan Trump’ın talimatını verdiği Suriye’nin Şayrat Üssüne yapılan füze saldırısı, İtalya’nın üstlendiği rolün hiç de sıradan olmadığını ortaya koydu. Bu savaş heveslisi harekat, Augusta ile yan yana olan Sicilya’daki Sigonella ve Niscemi’deki ABD üslerinin desteğiyle, merkez karargahı Napoli-Capodichino’da bulunan Avrupa’daki ABD deniz kuvvetlerinin komutası altında, ana üssü Gaeta’da bulunan Altıncı Filoya ait iki savaş gemisi tarafından düzenlendi.

Bunun dışında Trump, birçok cephede mücadele ettiği için ABD’nin müdahale etme niyetinde olmadığını belirttiği « Libya’nın istikrara kavuşmasında İtalya’nın üstlendiği önderlik » için Gentiloni’ye teşekkür etti. Başka deyişle İtalya’nın, ABD komutası altındaki İttifak içerisinde, 2011’deki NATO savaşı tarafından tetiklenen Libya’nın oynak kumlarına iyice yerleşmek görevi ile karşı karşıya olduğunu teyit etti. Gentiloni kendi adına « biz İtalyanların, dünyanın birçok bölgesinde İttifakın güvenliğine sağladığı katkıdan gurur duyduğunu » açıkladı. Bu bölgelere, İtalya’nın aynı zamanda « gücümüzden ve değerlerimizden vazgeçmeden, Rusya ile diyalogun yararlı » olduğu değerlendirmesinde bulunarak, Rusya’ya karşı askeri birlik gönderdiği Baltık bölgesi de dahildir.

Gentiloni, « bazı bütçe sınırlamalarına rağmen, İtalya’nın yaptığı taahhüde uyacağı » konusunda güvence vererek, « İtalya’nın İttifakın güvenliğine sağladığı mali katkıdan gurur duyduğunu » söyledi. Askeri harcamaları GSYİH’nın % 2’sine, yani Bakan Roberta Pinotti tarafından açıklanan günde 63 milyon Euro’dan (artı Savunma Bütçesi dışında diğer askeri harcamalar), günde 100 milyon Euro’ya yükseltmeyi içeren bu katkı taahhüdü, Trump tarafından kendisine ısrarla hatırlatılmıştır.

Gentiloni kibirli bir tavırla Trump’a « biz İtalyanlar, verdiğimiz taahhütleri her zaman yerine getiririz » dedi.

İtalya’nın Kurtuluşu Günü ya da sadece 25 Nisan, 25 Nisan 1945 tarihini anmak amacıyla İtalya Cumhuriyetinde kutlanan bir ulusal bayramıdır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, 8 Eylül 1943’ten itibaren faşist rejim ve Nazi işgaline karşı partizan güçleri tarafından yürütülen direniş mücadelesinin sembolü olarak İtalya için temel öneme sahiptir.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)