Temsilciler Meclisi Bilimler Komisyonu, bu kez Dışişleri Bakanının kişisel bilgisayarına sunucuyu kuran şirkete karşı olmak üzere, Hillary Clinton’un elektronik postaları dosyasını yeniden açtı.

Donald Trump Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyası boyunca, Clinton’u kendi evine şahsi bir sunucu yerleştirmek ve bunu devlet sırrı niteliği taşıyan elektronik posta alışverişinde kullanmakla suçlamıştı. Dışişleri Bakanı, Platte River Networks (PRT) şirketinden kendi evine, FBI baskınından önce içindeki bilgilerin temizlendiği özel bir sunucuyu yerleştirilmesini neden talep ettiğini açıklayamamıştı. Öte yandan bilgisayarın sahip olduğu yapılandırma, aynı zamanda hem devlet kurumları dışında elektronik posta alışverişine, hem de ticari sunucular için zorunlu olan yedeğe alınmaksızın bunların silinmesine imkan veren tek yapılandırmadır. Donald Trump bu sunucunun Dışişleri Bakanı ve Müslüman Kardeşler arasında terörist eylemlerle ilgili olarak kullanıldığı kanısındaydı.

Cezai yetkisi olmasa da, Bilimler Komisyonu özellikle devlet kurumlarının iletişim güvenliğinden sorumludur. Dolayısıyla Platte River Networks (PRT) şirketinden Bayan Clinton’un güvenlikli özel sunucusunun kurulum şartnamesinin kendisine iletilmesini talep etti. PRT zaman kazanmayı denedikten sonra, talimatı yerine getirmemek için 4 ve 5nci maddeleri (« maddi karine » ve yasal suçlama yokluğunda her türlü şirket içi belgeyi teslim etmeyi ve soruşturmada işbirliği yapmayı reddediyor) öne sürdü.

Komisyon bunun üzerine Başsavcı Jeff Sessions’a başvurdu [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1Smith Refers Platte River Networks CEO to the Department of Justice”, House Science Committee, 27 Nisan 2017.