ABD’li STK Enough (« Yeter »), yayınladığı Border Control from Hell: How the EU’s migration partnership legitimizes Sudan’s “militia State” (« Sınırların cehennem tarafından denetlenmesi: AB’nin göçlere ilişkin ortaklığı, Sudan devletinin milislerini nasıl meşrulaştırıyor ») başlıklı raporunda Avrupa Birliğinin Sudan politikasını sorguluyor.

Kuruluşa göre Birlik, Avrupa’ya yönelik Afrikalı göçmen akınını sınırlamak amacıyla Sudan’da iki sığınmacı kampının inşaatını ve güvenlik güçlerinin eğitimini mali olarak destekliyor. Mali yardımdan en çok yararlananlar Rapid Support Forces’lerdir (RSF, « Hızlı Destek Güçleri »). Bu birimler Darfur çatışmalarının merkezinde yer alan Cancavit milislerine bağlı eski savaşçılardan oluşuyor.

Özellikle Kongo ve Sudan’da etkin olan Enough, John Pendergast (Güvenlik Danışmanı Susan Rice’ın özel danışmanı) ve Gayle Smith (USAID’in Müdiresi) çevresinde bir araya gelen ABD Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleri tarafından kuruldu.

General Ömer el Beşir’in 1989’daki askeri darbesinden beri Müslüman Kardeşler’in yerel kolu tarafından yönetilen Sudan, resmi olarak Batılıların düşmanı olmakla birlikte, gerçekte onlar tarafından desteklenmektedir. Ülke 1992 ila 1996 yılları arasında, içerisinde Usame Bin Ladin’in de yer aldığı (Bin Ladin’in NATO adına Bosna-Hersek’te « Arap Lejyonu »nu örgütlediği dönem) bir CIA ekibini ağırlamıştı. Darfur Savaşı sırasında insanlığa karşı suç işlemekle suçlanan General El Beşir hakkında 2008 yılında Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından uluslararası tutuklama kararı çıkartıldı. Oysa elini kolunu sallayarak dolaşmaktadır. Sudanlı milisler, Libya ve Suriye’deki « Arap Baharları » için çok sayıda cihatçı sağladılar.

Sudan’ın ulusal bütçesinin sadece % 25’i diğer tüm sivil etkinlere ayrılırken, % 75’i savunma ve güvenliğe ayrılmış durumda.

Çeviri
Osman Soysal