تصمیم آنکارا برای تعلیق پروژه ی الحاق به اتحادیه ی اروپا که با حمایت ایالات متحده از سال ۱۹۸۷ آغاز شده ، طی مذاکراتی صورت گرفته که در آن نشان داده ، خواستار سهیم شدن این کشور به اتحادیه ی اقتصادی اورآسیا می باشد .

پس از به وجود آمدن ترکیه ی مدرن از سال ۱۹۲۰ ، این کشور تا کنون کوشیده تا خود را به اروپا ، آسیا و یا جهان اسلام نزدیک سازد .

اتحادیه ی اقتصادی اورآسیا ، که اتحادیه ی گمرکی و اقتصادی ملل اورآسیا را نیز تشکیل می دهد ، از سال ۲۰۱۵ شامل کشورهای ارمنستان ، بلاروس ، قزاقستان ، قرقیزستان و روسیه می باشد . تاجیکستان و سوریه نیز به طور رسمی از داوطلبین مشارکت در این تشکیلات می باشند . مسکو در نظر دارد تا مولداوی ، دونباس و ایالات قفقاز را به این مجموعه ملحق سازد .

ترکیه در صورت تقاضای رسمی به ملحق شدن به این جمع ،‌آذربایجان را با خود همگام خواهد ساخت . این درخواست می تواند مشکلاتی جدی برای ارمنستان به وجود آورد ، زیرا این کشور خواهان ضمانت هایی است ( به خصوص در مورد حل مناقشه ی قره باغ ).

امکان الحاق ترکیه به اتحادیه ی اقتصادی اورآسیا سبب لغو وابستگی این کشور به ناتو خواهد گردید - سرویس های مخفی ناتو تا کنون کوشیده اند تا چندین بار پرزیدنت رجب طیب اردوغان را به قتل برسانند . در همین چشم انداز ، می توان علت خرید سیستم دفاعی S-400 از روسیه را دریافت .

پرزیدنت اردوغان تایید کرده که بزودی رفراندومی برای خروج این کشور از ناتو ترتیب خواهد داد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian