Voltaire İletişim Ağı

Obama muhalefeti büyük ölçekte dinletti

+

Cep telefonları haber servisi Circa News, Ulusal İstihbarat Müdürünün belgeleri ve bir federal mahkemenin kararına dayanarak, Başkan Obama’nın 2016 yılında NSA’yı kullanarak 5 000’den fazla ABD’linin telefonlarını dinlettiğini açıkladı.

Soruşturma, Washington Times’ın eski yazı işleri müdürü ve Center for Public Integrity’de araştırmacı olan Circa Müdürü John F. Solomon tarafından gerçekleştirildi.

Telefon dinlemeleri her defasında, 11 Eylül’den sonra yasanın izin verdiği şekliyle ABD’den yurtdışına yönelik aramalarda başlatılmış, ardından yasadışı bir şekilde sürdürülmüştür.

Yargı kararı olmaksızın gerçekleştirilen bu dinlemeler, Trump’ın ekip üyelerini de kapsayacak şekilde, başkanlık seçimi kampanyası ve geçiş dönemi süresince de sürdürülmüştür.

Circa tarafından incelenen belgeler, muhtemelen daha kapsamlı olan FBI’nin değil ama sadece dış istihbarat birimlerinin faaliyetlerine dayanıyor.

ACLU (American Civil Liberties Union) avukatlarından Neema Singh Guliani, bu dinlemelerin terörizmle mücadeleyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını ve dolayısıyla baştan sona yasadışı olduklarını belirtti.

1974’te Başkan Richard Nixon, muhalefet liderlerini dinlettiği için istifa etmek zorunda kalmış ve ekibindeki birçok kişi tutuklanmıştı.

President Obama’s team sought NSA intel on thousands of Americans during the 2016 election”, John F. Solomon, Circa, 4 Mayıs 2017.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.